26 березня 2025 р. 16:48 Гренелл про ядерну зброю України: скандал та реакція експертів

Скандальна заява Гренелла

Посланець Дональда Трампа з особливих доручень Річард Гренелл, який раніше обіймав посаду посла США в Німеччині та директора Національної розвідки, зробив скандальну заяву в соціальній мережі X. Він стверджує, що ядерна зброя, яка колись належала Україні, насправді була залишками російської. "Давайте розберемося щодо Будапештського меморандуму: ядерна зброя належала Росії і була залишками. Україна повернула Росії ядерну зброю. Вона не належала Україні. Це неприємний факт," - написав Гренелл.

Реакція сенаторів та експертів

Цю заяву підтримав сенатор-республіканець Майк Лі, який перепостив Гренелла, зазначивши, що "ядерна зброя не належала Україні". Такі висловлювання викликали хвилю обурення серед користувачів, експертів та дипломатів. Під дописом Гренелла вже понад 3,8 тисячі коментарів, більшість з яких критикують його позицію. Користувач Torsten Heinrich зазначив: "Це просто неправильно. Активи Радянського Союзу були розділені між державами-наступниками, включно з військовою технікою. Ядерна зброя була частиною спадщини України."

Дискусії в соцмережах

Інший користувач, OSINT Intuit, порівняв ситуацію з Дніпровською ГЕС, стверджуючи, що не можна вважати її російською лише тому, що вона була побудована в радянські часи. Користувачка Kadi підкреслила, що Україна відмовилася від ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки від Росії та США. "Коли Росія порушила угоду, США мало зробили для того, щоб притягнути їх до відповідальності - це незручна правда," - написала вона.

Відповіді експертів

На заяву Гренелла відреагував і колишній конгресмен-республіканець Адам Кінзінгер, який зазначив, що ядерні боєголовки були радянськими, а не російськими. "Це базові знання," - підкреслив він. Колишній посол США в Україні Стівен Пайфер також спростував слова Гренелла, наголосивши, що ядерні боєголовки в Україні були під виключною відповідальністю України.

Історичний контекст

Дискусії про ядерне роззброєння України тривають з 2014 року, коли Росія, яка разом зі США та Великобританією зобов'язалася поважати незалежність України, здійснила агресію. У 2023 році колишній президент США Білл Клінтон висловив жаль через свою роль у ядерному роззброєнні України, вказуючи на те, що в іншому випадку Росія могла б не здійснити повномасштабне вторгнення.

Висновки

Заяви Гренелла викликали жваві дискусії в українському суспільстві, де багато хто намагається спростувати його твердження. Як зазначає професор Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Т. Шевченка Сергій Галака, ядерна зброя ніколи не була російською, а належала Радянському Союзу. "Ця зброя була успадкована Україною після розпаду СРСР, і її статус не можна сприймати інакше," - підсумував він.

Дискусії про ядерну спадщину України продовжують залишатися актуальними, і реакція на заяви Гренелла лише підкреслює важливість історичного контексту в сучасних міжнародних відносинах.

Джерело: DW

Будапештський меморандум Гренелл історичний контекст міжнародні відносини ядерна зброя

Трамп закликає росію до активних мирних переговорів

Президент США Дональд Трамп закликав росію активніше долучитися до мирних переговорів щодо війни в Україні, підкреслюючи жахливі наслідки конфлікту.

11 квітня 2025 р. 15:48

Зеленський розкритикував сша за слабку реакцію на обстріл Кривого Рогу

Президент України Володимир Зеленський висловив незадоволення реакцією сша на обстріл Кривого Рогу, назвавши її "слабкою".

05 квітня 2025 р. 12:48

Управління українськими АЕС: США пропонують нові рішення

Під час розмови Зеленського і Трампа обговорювали можливість управління українськими АЕС США, що викликало дискусії в Україні.

20 березня 2025 р. 21:48

США планують перезавантажити відносини з Росією

Спеціальний представник США Кіт Келлог закликав до перезавантаження відносин з Росією, вказуючи на неефективність політики ізоляції.

07 березня 2025 р. 06:48