
Глобальна угода про викиди судноплавства
Країни світу досягли важливої угоди щодо зменшення викидів від судноплавства після майже десяти років переговорів. Угода, прийнята на засіданні Міжнародної морської організації (IMO), охоплює більшість комерційних суден у світі. Від 2028 року власники суден зобов'язані використовувати все більш чисті види пального, інакше їм загрожують штрафи.
Напружені переговори
Переговори були напруженими, і угода ледь не зірвалася через останні дії Саудівської Аравії, яка вимагала голосування, а США вийшли з обговорень у Лондоні. Проте угода була прийнята в п'ятницю, незважаючи на протести з боку малих острівних держав та екологічних груп, які вважають, що угода не відповідає їхнім очікуванням.
Згідно з даними BBC, судноплавство становить близько 3% глобальних викидів, але, на відміну від багатьох інших секторів, не змогло зменшити свій вуглецевий слід за останнє десятиліття.
Вимоги до зменшення викидів
Згідно з угодою, власники великих міжнародних суден повинні збільшити використання менш вуглецевих видів пального або сплачувати штрафи до 380 доларів за тонну викидів вуглекислого газу. Це перша галузь у світі, яка отримала міжнародно зобов'язуючі цілі щодо зменшення викидів.
Фаїг Аббасов, директор програми з морського транспорту в організації Transport and Environment, зазначив, що "немає пального, яке було б таким дешевим, як дизель, який використовують сьогодні судна". Він підкреслив, що перехід на екологічні види пального, такі як електричний керосин і аміак, є дорогим процесом.
Реакція країн та екологічних груп
Деякі острівні держави утрималися від голосування, вважаючи угоду зменшеною версією того, на що вони сподівалися. Ральф Регенвану, міністр енергетики та зміни клімату Вануату, заявив, що "Саудівська Аравія, США та союзники з викопного пального заблокували прогрес на кожному етапі".
Екологічні групи також висловили своє невдоволення, зазначивши, що угода не відповідає викликам, з якими стикається світ у боротьбі зі змінами клімату. Делаїн Маккаллоу, президент Clean Shipping Coalition, підкреслила, що "члени IMO змарнували золоту можливість для глобального судноплавного сектора показати, як він може змінити ситуацію".
Перспективи та виклики
Згідно з оцінками, угода може призвести до зменшення викидів на 8% до 2030 року, що є недостатнім у порівнянні з метою IMO зменшити викиди на 20% до кінця десятиліття. Проте, як зазначив Джессі Фанесток, директор з декарбонізації в Global Maritime Forum, "це перше регулювання такого роду, і це варто святкувати".
Угода, яка має бути формально прийнята в жовтні, є важливим кроком у боротьбі з глобальними змінами клімату, але залишається багато роботи, щоб закрити розрив у витратах між викопними та нульовими викидами пального.
викиди екологічна політика зміна клімату міжнародна угода судноплавствоВеликобританія розслідує шахрайство з «зеленим паливом» HVO
Уряд Великобританії розпочав розслідування шахрайства з HVO дизелем, популярним екологічним паливом, яке може завдати шкоди навколишньому середовищу.
08 квітня 2025 р. 23:03
Танення льодовиків: глобальна загроза для водних ресурсів
Льодовики відступають рекордними темпами, що загрожує водним ресурсам та екосистемам. ООН оголосила 2025 рік Міжнародним роком збереження льодовиків.
25 березня 2025 р. 12:49
Угода про копалини з США: дипломатична перемога чи ризики?
Угода між Україною та США щодо видобутку копалин викликала жваві дискусії. Що це означає для економіки та екології країни?
27 лютого 2025 р. 16:48