14 квітня 2025 р. 15:53 Геополітична напруга загрожує фондовим ринкам, попереджає МВФ

Геополітичні ризики та їх вплив на фондові ринки

14 квітня Міжнародний валютний фонд (МВФ) опублікував попередження про те, що посилення геополітичної напруженості може завдати серйозних збитків фондовим ринкам, підвищити вартість державних запозичень та створити ризики для фінансової стабільності. За даними фонду, глобальні геополітичні ризики, включаючи торгову напругу, можуть спровокувати значну корекцію цін на акції.

Такі потрясіння, як війни, дипломатична напруженість чи тероризм, можуть порушити транскордонну торгівлю та інвестиції. Це, в свою чергу, негативно вплине на ціни на активи, фінансові інститути та скоротить кредитування приватного сектору, що загрожує економічній активності. МВФ зазначає, що ціни на акції мають тенденцію до значного зниження під час великих геополітичних ризикових подій.

Військові конфлікти та їх наслідки

Згідно з інформацією МВФ, міжнародні військові конфлікти, такі як повномасштабне вторгнення росії до України у 2022 році, є найбільш значущими ризиковими подіями, які призводять до зниження прибутковості акцій в середньому на 5 процентних пунктів на місяць. Це вдвічі перевищує рівень зниження, пов'язаний з іншими геополітичними подіями. Підвищена невизначеність є ключовим фактором, що впливає на реакцію цін на активи.

МВФ також підкреслює, що геополітичні потрясіння зазвичай підвищують макроекономічну невизначеність на кілька місяців, що може чинити тиск на банківські та небанківські фінансові установи, з потенційними побічними ефектами для більш широкої фінансової системи та реальної економіки.

Рекомендації для фінансових інститутів

Фінансові інститути та їхні регулятори повинні виділяти достатні ресурси для виявлення, кількісної оцінки та управління геополітичними ризиками. Вони повинні мати достатньо капіталу і ліквідності, щоб витримати потенційні втрати від геополітичних ризиків. Міжнародні резерви можуть допомогти їм краще захиститися від таких потрясінь.

МВФ також зазначив, що економічна невизначеність збільшує ймовірність екстремальних, несподіваних втрат в інвестиційному портфелі, що, у свою чергу, підвищує ризик краху фондового ринку. У блозі МВФ проаналізували вплив тарифних заходів США та Китаю у період з 2018 по 2024 рік, зазначивши, що деякі масштабні заяви призвели до зниження акцій обох країн.

Висновки та подальші кроки

МВФ планує опублікувати повний звіт на своїх весняних зустрічах із Світовим банком, де, ймовірно, будуть обговорюватися оголошення президента США Дональда Трампа про мита. Минулого тижня на Волл-стріт спостерігалися різкі коливання, а базовий індекс Standard & Poorʼs 500 впав більш ніж на 10% з моменту вступу Трампа на посаду 20 січня. Згідно з результатами опитування споживачів у США, побоювання з приводу інфляції досягли найвищого рівня з 1981 року, тоді як фінансові установи попереджають про зростання рецесії.

Таким чином, ситуація на фондових ринках залишається напруженою, і інвестори повинні бути готовими до можливих змін у зв'язку з геополітичними ризиками, які можуть вплинути на їхні інвестиції.

Як повідомляє Forbes, важливо стежити за розвитком подій та адаптувати свої стратегії відповідно до нових викликів.

геополітичні ризики економічна нестабільність інвестиції МВФ фондові ринки

Пенсійні фонди США втратили $169 млрд через мита Трампа

Після запровадження мит президентом Трампом, пенсійні фонди США зазнали значних втрат у розмірі $169 млрд.

11 квітня 2025 р. 13:39

мвф: тарифи трампа не призведуть до рецесії

Керівник мвф запевняє, що нові мита трампа не викличуть рецесії, але створюють невизначеність для світової економіки.

01 квітня 2025 р. 10:25

Фондовий ринок сша: падіння через страхи інфляції та мита Трампа

Американські фондові індекси зазнали значних втрат через побоювання інфляції та нові торговельні мита, запроваджені Трампом.

28 березня 2025 р. 20:05