Призупинення постачання озброєнь Україні
Міністр оборони США Піт Гегсет не надав жодної інформації Білому дому про ухвалене ним рішення призупинити постачання озброєнь Україні. Про це в ніч на середу, 9 липня, повідомив американський телеканал CNN із посиланням на кілька неназваних джерел, знайомих із ситуацією.
Бурхлива дискусія в адміністрації Трампа
Це рішення спричинило "бурхливу дискусію" в адміністрації президента Дональда Трампа, яка намагалася зрозуміти причини припинення військової допомоги, а також пояснити те, що сталося, Конгресу США та уряду України. На засіданні своєї адміністрації того ж дня Трамп заявив, що не несе відповідальності за призупинення допомоги Україні, а на запитання, чи схвалює він її, відповів негативно. Тоді ж Трамп запевнив, що США продовжать передавати Україні оборонне озброєння.
Невідомі рішення
На повторне запитання, хто все-таки ухвалив рішення призупинити постачання, Трамп відповів: "Не знаю. Чому б вам не розповісти мені?" Високопоставлений представник адміністрації США та два інші співрозмовники CNN заявили, що про паузу в передачі зброї Україні не були проінформовані, зокрема, спеціальний представник Трампа щодо України Кіт Келлог і державний секретар Марко Рубіо. Вони дізналися про це з повідомлень ЗМІ.
Хаос в ухваленні рішень
Цей епізод унаочнив хаотичний характер ухвалення політичних рішень в адміністрації Трампа, особливо це стосується Гегсета як керівника Пентагону. Співрозмовники повідомили, що це вже другий випадок, коли Гегсет вирішив призупинити постачання зброї Україні, чим застав зненацька офіційних осіб у галузі національної безпеки. Як повідомили три джерела CNN, уперше це сталося в лютому, і рішення було незабаром скасоване.
Заяви Трампа про допомогу Україні
Під час державного обіду в Білому домі з прем'єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху 7 липня Трамп заявив, що США готові поставити Україні більше зброї, насамперед оборонної. Раніше, 2 липня, ЗМІ повідомили, що США частково призупинили постачання Україні озброєнь, зокрема ракет-перехоплювачів для системи протиповітряної оборони Patriot, переносних зенітно-ракетних комплексів Stinger, ракет для системи ППО NASAMS та для винищувачів F-16. Експерти застерігали, що така пауза може вкрай згубно вплинути на змогу Збройних сил України відбивати посилені російські повітряні атаки.
Пояснення Трампа
3 липня Трамп заявив, що США й надалі надаватимуть військову допомогу Україні, яка обороняється від вторгнення рф. "Заморозку" частини поставок він пояснив тим, що його попередник Джо Байден нібито "спустошив країну" і тепер США потрібно переконатися, що їм самим стане боєприпасів. Як зазначає DW, ситуація викликала занепокоєння серед союзників США, які спостерігають за розвитком подій в Україні.