Політика

Фрідріх Мерц обраний канцлером Німеччини з другого разу

Фрідріх Мерц став канцлером Німеччини після другого голосування в Бундестазі, отримавши 325 голосів.

Фрідріх Мерц обраний канцлером Німеччини з другого разу

Фрідріх Мерц став канцлером Німеччини

Фрідріх Мерц (Friedrich Merz) вирішив не чекати кілька днів. Через приблизно шість годин після проваленого вранці у вівторок, 6 травня, першого раунду, голова Християнсько-демократичного союзу (ХДС) вдався до другої спроби - і близько 16:00 депутати Бундестагу обрали його канцлером Німеччини. Цього разу він отримав 325 голосів за необхідного мінімуму в 316. Таким чином проведення через кілька днів третього раунду, на якому Мерца могли б обрати простою більшістю, більше не знадобилося.

Полегшення в Бундестазі

Далі сюрпризів не було, на обличчі Мерца та інших членів його кабінету можна було помітити полегшення. Канцлер і його міністри вирушили з пленарної зали Бундестагу за грамотами про призначення до федерального президента Франка-Вальтера Штайнмаєра (Frank-Walter Steinmeier), потім склали присягу в Бундестазі, і уряд запрацював. Перше засідання нового уряду Німеччини було заплановано на пізній вечір вівторка. Можливо, вже потім міністри дозволять собі розслабитися й випити пива з десятилітрової діжки, що її привезли, за даними преси, з батьківщини Мерца, регіону Зауерланд на заході ФРН.

Несподіванки першого голосування

Німеччина відбулася легким переляком? Не зовсім. Результат першого раунду викликав у країні непідробний шок - уперше в історії ФРН канцлера не обрали з першого разу. Мерцу не вистачило шести голосів, а загалом він не дорахувався втричі більше прихильників. 18 депутатів із коаліції, до якої входять консерватори з блоку ХДС/ХСС і соціал-демократи, в першому раунді або утрималися, або проголосували проти.

Причини провалу

Багато хто був здивований ще й тому, що, як каже і сам Мерц, і більшість оглядачів, - "часи серйозні", і Німеччині швидко потрібен новий уряд. На тлі триваючої війни росії проти України, тарифної політики нового президента США Дональда Трампа і сумнівів у тому, що Америка, як і раніше, на боці Європи, у Берліні не очікували, що Мерц отримає такого ляпасу. Провал у першому турі не став повною несподіванкою. Хоча більшість оглядачів вважали такий результат малоймовірним, повністю виключати його було не можна.

Політичні наслідки

Які все це матиме наслідки? Думки розділилися. Одні, зокрема опозиційна і визнана нещодавно правоекстремістською партія "Альтернатива для Німеччини" (АдН), прогнозують Мерцу слабке й нестабільне правління. АдН знову пропонує консерваторам створити коаліцію. Мерц і його партія дали зрозуміти, що на це не підуть, хоча політично ізолювати АдН, що має в парламенті другу за величиною фракцію, стало складніше.

Плани на майбутнє

У зв'язку із затримкою обрання канцлером Мерцу довелося внести корективи в графік своїх перших поїздок за кордон. Очікувалося, що мало не в день обрання він вирушить із візитом спочатку до Франції, а потім до Польщі. Тепер шукають нові дати. Глава МЗС Німеччини Йоганн Вадефуль (Johann Wadephul) дав зрозуміти, що візити відбудуться, як і поїздка в Україну, дата якої, за його словами, "узгоджується".

Згідно з інформацією DW, новий канцлер Німеччини Фрідріх Мерц має перед собою багато викликів, які потребують термінового вирішення.