01 квітня 2025 р. 10:46 Фінляндія виходить з угоди про заборону мін

Фінляндія виходить з угоди про заборону мін

Фінляндія, член НАТО, оголосила про намір вийти з глобальної угоди, що забороняє протипіхотні міни, та збільшити витрати на оборону до 3% від ВВП до 2029 року. Це рішення стало відповіддю на зростаючу військову загрозу з боку Росії, про що повідомила урядова прес-служба у вівторок.

Минулого місяця Польща та балтійські країни — Естонія, Латвія та Литва — також оголосили про вихід з угоди 1997 року, відомої як Оттавська конвенція, через загрози з боку сусідньої Росії. Вихід з угоди дозволить Фінляндії, яка охороняє найдовший кордон НАТО з Росією, знову почати накопичувати міни на випадок, якщо виникне така потреба.

Прем'єр-міністр Петтері Орпо під час прес-конференції зазначив, що наразі немає безпосередньої військової загрози для його країни, але Росія становить довгострокову небезпеку для всієї Європи. "Вихід з Оттавської конвенції надасть нам можливість підготуватися до змін у безпековому середовищі більш різноманітно," — сказав він.

Збільшення оборонних витрат

Фінляндія планує виділити додаткові 3 мільярди євро (близько 3,24 мільярда доларів) на оборону, підвищивши рівень військових витрат з 2,41% у 2024 році до 3% від валового внутрішнього продукту до 2029 року. Президент Олександр Стубб у своєму пості в X зазначив: "Це частина внеску Фінляндії в те, щоб Європа взяла на себе більшу відповідальність за нашу власну оборону."

Ці оголошення відбуваються на фоні того, що президент США Дональд Трамп посилює зусилля щодо завершення війни в Україні, що викликало зростаючі побоювання в Польщі та Балтії, що Росія може знову озброїтися та націлитися на них. Фінляндія приєдналася до військового альянсу НАТО у 2023 році, що стало зміною політики після десятиліть нейтралітету, викликаної вторгненням Росії в Україну, що призвело до загрози з боку Росії у вигляді "контрзаходів".

Фінляндія почала розглядати можливість виходу з Оттавської угоди ще в листопаді минулого року, коли її військовий командувач заявив, що це питання слід обговорити через використання Росією таких видів зброї в Україні. Міністр сільського господарства та лісового господарства Сарі Ессаях зазначила, що "Фінляндія використовуватиме міни відповідально, але це стримуючий фактор, який нам потрібен."

Протипіхотні міни призначені для того, щоб бути захованими в землі та автоматично вибухати, коли хтось на них наступає або проходить поблизу. Фінляндія знищила понад 1 мільйон мін після 2012 року, ставши останньою країною ЄС, яка підписала Оттавську конвенцію, яку ратифікували або до якої приєдналися понад 160 країн, але не Росія. Ця угода 1997 року була однією з серії міжнародних угод, укладених після закінчення Холодної війни, щоб заохотити глобальне роззброєння. Кампанія проти мін отримала Нобелівську премію миру того ж року. Міни вбили або покалічили десятки тисяч цивільних осіб по всьому світу, багато з яких постраждали вже після закінчення війн.

Вихід з угоди вимагатиме схвалення фінського парламенту, але очікується, що він буде підтриманий, враховуючи широку підтримку серед урядових та опозиційних партій.

За даними CNN, це рішення Фінляндії може суттєво змінити баланс сил у регіоні.

НАТО оборона протипіхотні міни росія Фінляндія

путін не хоче миру: стубб про шанси на припинення вогню

Президент Фінляндії Александер Стубб вважає, що шанси на мир у Україні мізерні. Він закликав світ до тиску на путіна.

16 березня 2025 р. 14:48

Фінляндія надасть Україні новий пакет військової допомоги

Фінляндія оголосила про 28-й пакет військової допомоги Україні на €200 млн, що включає артилерійські боєприпаси.

13 березня 2025 р. 11:42

Фінляндія: Перемога росії в Україні загрожує США

Президент Фінляндії попередив, що перемога росії в Україні призведе до втрат для США. Він закликав до активних дій для підтримки України.

24 лютого 2025 р. 17:50

Фінляндія приєднується до розробки мирного плану для України

Фінляндія оголосила про участь у створенні мирного плану для України, спільно з Великою Британією та Францією.

03 березня 2023 р. 14:10