Вихід з Оттавської конвенції
19 червня 2025 року Парламент Фінляндії ухвалив рішення про вихід країни з Оттавської конвенції, яка забороняє використання та зберігання протипіхотних мін. Це рішення стало відповіддю на зростаючу військову загрозу з боку сусідньої росії. Фінляндія приєднується до інших країн-членів ЄС і НАТО, таких як Литва, Латвія, Естонія та Польща, які вже залишили цю угоду або готуються до цього, як повідомляє DW.
Пояснення президента
Президент Фінляндії Александер Стабб пояснив, що країна має справу з "агресивною імперіалістичною державою", яка не є учасницею конвенції і "безжально застосовує міни" під час війни проти України. Фінляндія, яка має найдовший сухопутний кордон з росією серед країн НАТО, зможе почати накопичення мін через шість місяців після формального повідомлення інших учасників угоди та ООН про свій вихід.
Реакція ООН
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш висловив серйозну стурбованість рішенням низки держав щодо виходу з конвенції. Він закликав усі країни "дотримуватись норм гуманітарного роззброєння" та утриматися від подальших кроків у цьому напрямку.
Захист цивільного населення
У відповідь на це міністр оборони Фінляндії Антті Гакканен наголосив, що мета такого кроку - захистити цивільне населення та зменшити ризик втрат. "Наш уряд і парламент мають обов’язок вжити заходів, які зменшать ризик нападу на Фінляндію. Захист від російської загрози - пріоритет", - зазначив він.
Окрім виходу з угоди, парламент Фінляндії також дозволив експорт протипіхотних мін у межах чинного режиму контролю за торгівлею зброєю. Це рішення викликало неоднозначну реакцію в міжнародному співтоваристві, адже воно може вплинути на безпеку в регіоні та зобов'язання Фінляндії щодо гуманітарного роззброєння.