
Виробництво окатків зменшилось
Гірничорудна компанія Ferrexpo, що має активи в Україні, у першому кварталі 2025 року зменшила випуск окатків – своєї основної продукції – на 26%, до 1,35 млн тонн. Основною причиною цього скорочення стала зупинка відшкодування ПДВ, про що йдеться у пресрелізі компанії.
Фінансові труднощі
У березні податкова служба заблокувала повернення 512,9 млн грн ПДВ двом ключовим підприємствам Ferrexpo – Полтавському та Єристівському ГЗК. Це призвело до суттєвих фінансових труднощів для компанії, яка змушена була скоротити діяльність до однієї лінії виробництва окатків, хоча загалом має чотири лінії. Тимчасовий в.о. голови компанії Лусіо Дженовезе зазначив, що "це вдарило по всьому – від видобутку й ремонту до зарплат і соцпідтримки". Постраждали тисячі людей у місті Горішні Плавні та регіоні, а також сотні постачальників.
Заклик до уряду
Ferrexpo закликає уряд відновити повернення ПДВ, щоб уникнути подальшого скорочення виробництва. Загальне виробництво товарної продукції, включаючи окатки та залізорудний концентрат, за перший квартал зросло на 3% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, до 2,1 млн тонн. Випуск товарного концентрату досяг 777 718 тонн, що є значним зростанням у порівнянні з 240 516 тонн у першому кварталі 2024 року.
Високі витрати та зниження цін
Компанія також виробила 81 879 тонн DR-окатків, тоді як у першому кварталі 2024 року не виробляла жодної тонни. Випуск окатків преміумкласу зменшився на 36%, до 1,1 млн тонн, а виробництво інших окатків зросло на 95%, до 160 913 тонн. Загальне квартальне виробництво стало найвищим з моменту повномасштабного вторгнення, здебільшого завдяки збільшенню виробництва високоякісних концентратів, які продаються в Азію. Проте, за словами Дженовезе, це не призвело до покращення доходів через стабільно високі витрати на виробництво, зокрема імпорт електроенергії та зниження цін на основну продукцію.
Контекст
Ferrexpo – залізорудна компанія, що володіє активами в Україні. 49,5% Ferrexpo належить компанії Fevamotinico S.a.r.l., підконтрольній Костянтину Жеваго, тоді як BlackRock володіє 6,74%. У 2024 році компанія збільшила дохід на 43,2% – до $933,3 млн – завдяки зростанню виробництва. Чистий збиток скоротився на 41%, до $50 млн. У березні Ferrexpo заявила про можливе скорочення працівників через припинення відшкодування експортного ПДВ. ДБР ініціювало процес націоналізації корпоративних прав на 49,5% Полтавського ГЗК разом із його активами, а Мінʼюст заявляв про підготовку відповідного позову до Вищого антикорупційного суду. 5 березня Ferrexpo повідомила, що взяла до уваги рішення Печерського районного суду Києва про передачу 49,5% акцій Полтавського ГЗК до АРМА за клопотанням Генпрокуратури. Детальніше про те, що стоїть за спробою влади націоналізувати ключовий актив Костянтина Жеваго, читайте в матеріалі Forbes.
Ferrexpo виробництво економіка ПДВ фінансові труднощіFerrexpo попереджає про масові скорочення працівників
Гірничорудна компанія Ferrexpo може скоротити працівників через зупинку відшкодування ПДВ, що вже призвело до зниження виробництва.
27 березня 2025 р. 18:51
Націоналізація Полтавського ГЗК: Ferrexpo вимагає переговорів
Гірничорудна компанія Ferrexpo заявила про незаконність передачі 49,5% акцій Полтавського ГЗК під управління АРМА та пропонує уряду переговори.
19 березня 2025 р. 13:50
Ferrexpo збільшила дохід на 43% у 2024 році, але залишається збитковою
Гірничорудна компанія Ferrexpo у 2024 році збільшила дохід на 43,2% до $933,3 млн, проте зазнала чистого збитку у $50 млн через війну та падіння цін.
19 березня 2025 р. 12:14