
Євросоюз готує заборону на імпорт російського газу
Євросоюз планує запровадити заборону на імпорт російського газу, включаючи скраплений природний газ (СПГ), до кінця 2027 року. Про це повідомляє Bloomberg, посилаючись на плани, які будуть оприлюднені у Страсбурзі 6 травня. Цей крок є частиною зусиль блоку, спрямованих на розрив зв'язків з Російською Федерацією, яка колись була найбільшим постачальником енергоносіїв для ЄС.
Зменшення залежності від російського газу
Імпорт газу з росії скоротився до приблизно 19% від загального обсягу закупівель газу ЄС минулого року, порівняно з більш ніж 40% до початку війни в Україні. Щоб продовжити реалізацію плану обмеження цієї залежності, Єврокомісія у червні запропонує заборонити нові угоди та спотові контракти, які мають бути припинені до кінця 2025 року.
Труднощі з відмовою від російського газу
Більша частина російського СПГ купується за довгостроковими контрактами з європейськими покупцями, які містять жорсткі умови "бери чи плати", що ускладнює відмову від них. У планах, які будуть оголошені у Страсбурзі, Єврокомісія має намір заборонити імпорт російського газу як трубопроводами, так і у вигляді СПГ за довгостроковими угодами. Заборона набуде чинності до кінця 2027 року.
Альтернативні постачання газу
Часові рамки реалізації цього плану залежать від здатності ЄС отримувати альтернативні поставки СПГ з США, Катару, Канади та Африки. Обговорення закупівель з США тривають у рамках торговельних переговорів з адміністрацією Дональда Трампа. За словами джерел, план щодо поетапної відмови від російського газу матиме обмежений вплив на ціни та енергетичну безпеку, враховуючи великі обсяги СПГ, які мають надійти на ринок найближчими роками.
Висновки
Незважаючи на зусилля ЄС скоротити закупівлі російського газу після повномасштабного вторгнення москви в Україну, блок з 27 країн стикається з труднощами у відмові від дешевого імпорту. Найбільшим викликом для Європи є зростання постачань російського скрапленого природного газу, які досягли рекордного рівня після значного скорочення постачань трубопроводами, що викликане політичними та економічними факторами.
Згідно з інформацією Forbes, ці плани можуть бути змінені до оголошення 6 травня.
економічна безпека енергетична політика Євросоюз імпорт газу російська агресія