Політика

Європейський парламент визнав Грузію країною з нелегітимним режимом

Європейський парламент ухвалив резолюцію, в якій не визнає легітимність уряду Грузії, закликаючи до нових виборів.

Європейський парламент визнав Грузію країною з нелегітимним режимом

Європейський парламент про Грузію

Європейський парламент (ЄП) ухвалив жорстку доповідь, в якій не визнав легітимність нинішнього однопартійного парламенту та президента Грузії, назвавши її "державою, захопленою нелегітимним режимом "Грузинської мрії". Це рішення було ухвалене 9 липня 2025 року, коли 490 євродепутатів проголосували "за", 147 – "проти", а 49 утрималися.

Відкат від демократії

У доповіді зазначається, що після десятиліть демократичного прогресу в Грузії відбувся повний відкат від демократичних принципів і шляху до євроінтеграції. Євродепутати закликали до нових парламентських виборів у країні, підкресливши, що "врегулювання нинішньої політичної та конституційної кризи в Грузії може бути досягнуте тільки шляхом проведення нових парламентських виборів". Вибори мають відбутися в найближчі кілька місяців під ретельним міжнародним наглядом, щоб гарантувати справедливий і прозорий процес.

Заклик до Європейського Союзу

Парламентарі закликають Європейський Союз переглянути свою політику щодо Грузії через порушення зобов'язань щодо демократичних принципів, прав людини та основних свобод. "Невиконання цих зобов'язань може призвести до умовного припинення економічного співробітництва та привілеїв, які надаються угодою", - йдеться в доповіді. Серед цих привілеїв євродепутати згадують безвізовий статус Грузії, який можуть призупинити, якщо не будуть дотримані контрольні показники демократичного врядування.

Відповідальність "Грузинської мрії"

Європарламент покладає відповідальність за відкат від демократії на олігарха Бідзіну Іванішвілі та офіційних осіб, включаючи прем'єр-міністра Іраклія Кобахідзе, президента Шалву Папуашвілі, мера Тбілісі Каху Каладзе та колишнього прем'єра Іраклія Гарібашвілі. Вони "діяли проти конституційної мети країни - євроатлантичної інтеграції".

Персональні санкції

У зв'язку з цим євродепутати закликають ЄС до запровадження цілеспрямованих персональних санкцій проти Іванішвілі, його сім'ї та компаній, зокрема, заморозити його фінансові активи у співпраці з іншими державами. ЄП вважає, що неповноцінні парламентські вибори в Грузії в жовтні 2024 року стали явним поворотним пунктом до авторитаризму, відкривши правлячій партії "Грузинська мрія" шлях до незаконного захоплення державних інститутів.

Висновок

Таким чином, Європейський парламент чітко висловив свою позицію щодо ситуації в Грузії, закликаючи до термінових змін у політичному ландшафті країни. Це рішення може мати серйозні наслідки для відносин Грузії з Європейським Союзом та її подальшої євроінтеграції.

Як повідомляє DW, ситуація в Грузії потребує термінового реагування з боку міжнародної спільноти.

Нове

Вибори в Японії: коаліція Ісібі може втратити більшість

На виборах до верхньої палати Японії коаліція прем'єра Ісібі, ймовірно, втратить більшість, що створює політичний тиск.

32 хвилини

Грузія не зможе вступити до ЄС без чесних виборів

Європарламент заявив, що Грузія не отримає статус кандидата в ЄС без змін в уряді та проведення чесних виборів.

7 годин, 50 хвилин

Грузія: ПАРЄ закликає до санкцій через політичні репресії

ПАРЄ обговорила політичні репресії в Грузії, закликавши до санкцій проти влади за арешти опозиційних лідерів.

3 тижні, 2 дні

Європейський парламент закликає звільнити грузинську журналістку

Європейський парламент вимагає звільнення журналістки Мзії Амаглобелі, заарештованої під час протестів у Грузії.

1 місяць

Грузія: Вибори 2024 року призвели до авторитаризму

Парламентські вибори в Грузії 2024 року стали сигналом про відкат від демократії та загрозу євроінтеграції.

1 місяць, 2 тижні

<