
Повернення до російського газу
За даними Forbes, Європейський бізнес виявляє занепокоєння щодо залежності від США в енергетичній сфері, зокрема через мита та погрози президента Дональда Трампа. Керівники великих компаній ЄС почали обговорювати можливість відновлення імпорту російського газу, зокрема від «Газпрому», як повідомляє агентство Reuters 14 квітня.
Виконавчий віцепрезидент французької енергетичної компанії Engie, Дідьє Олло, в інтерв'ю зазначив, що в разі досягнення миру в Україні, Європа могла б повернутися до обсягів постачання газу в 60-70 мільярдів кубометрів на рік, включаючи зріджений природний газ (СПГ). За його словами, росія могла б забезпечувати близько 20-25% потреб ЄС, що є значним зниженням у порівнянні з 40% до початку війни.
Застереження від залежності
Глава TotalEnergies, Патрік Пуянне, також висловив занепокоєння щодо надмірної залежності Європи від американського газу. Він підкреслив важливість диверсифікації постачань, зазначивши, що "нам потрібно багато маршрутів, а не покладатися на один чи два". TotalEnergies є великим експортером американського СПГ, а також продає російський СПГ від приватної компанії «Новатек».
"Європа ніколи не повернеться до імпорту 150 мільярдів кубометрів з росії, як до війни, але я б поставив, можливо, на 70 мільярдів кубометрів", – додав Пуянне.
Німецька перспектива
До початку війни Німеччина значною мірою покладалася на дешевий російський газ для розвитку свого виробничого сектора. Клаус Паур, керуючий директор Leuna-Harze, зазначив: "Нам потрібен російський газ, нам потрібна дешева енергія – неважливо, звідки вона надходить". Він також підкреслив важливість проекту "Північний потік-2" для контролю витрат на енергоносії.
Даніель Келлер, міністр економіки землі Бранденбург, де розташований НПЗ «Шведт», співвласником якого є російська нафтова компанія «Роснефть», висловив сподівання на відновлення імпорту російської нафти після встановлення миру в Україні.
Позиція ДТЕК
Генеральний директор ДТЕК, Максим Тімченко, висловив занепокоєння щодо можливого повернення російського газу. Він сподівається на імпорт американського СПГ до України та його подальший експорт до Європи. "Мені складно коментувати, будучи українцем, але я сподіваюся, що європейські політики зробили уроки зі відносин з росією", – зазначив Тімченко.
Контекст енергетичної кризи
Скраплений природний газ із США допоміг заповнити дефіцит постачання російського газу до Європи під час енергетичної кризи 2022–2023 років. Однак тепер президент Трамп похитнув відносини з Європою, використовуючи енергетику як розмінну монету у торговельних переговорах. Минулого року частка американського газу в імпорті ЄС становила 16,7%, тоді як частка Норвегії становила 33,6%, а росії – 18,8%. Цього року частка росії впаде нижче 10% після закриття трубопроводів в Україні.
ЄС готується купити більше американського СПГ, оскільки Трамп хоче, щоб Європа скоротила свій торговий профіцит із США. У 2022 році ЄС поставив перед собою необов'язкову мету припинити імпорт російського газу до 2027 року, але двічі відкладав публікацію планів про те, як це зробити.
газ енергетика Європа імпорт російський газЄвропейська комісія вивчає можливість розірвання газових контрактів з рф
Європейська комісія розглядає варіанти розірвання газових контрактів з росією, щоб уникнути штрафів для імпортерів. Це частина стратегії відмови від російської енергії.
15 квітня 2025 р. 11:07
Сша і росія обговорюють відновлення енергетичної співпраці
Сша та росія ведуть переговори про відновлення співпраці в енергетиці, зокрема щодо газопроводу "Північний потік-2".
20 березня 2025 р. 09:48
Україна планує імпорт американського газу через європейські термінали
Цього року Україна може закупити до 4 млрд кубометрів американського газу через термінали в Європі, щоб забезпечити енергетичні потреби після атак Росії.
12 березня 2025 р. 16:23