05 квітня 2025 р. 12:48 Європейська оборонна промисловість відстає від росії

Відставання європейської оборонної промисловості

Потужність європейської оборонної промисловості досі відстає від російського військово-промислового комплексу (ВПК), незважаючи на те, що з початку війни Росії проти України минуло вже більше трьох років. Такий висновок містить нещодавно оприлюднений аналіз Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI) у Лондоні.

Зростання російського оборонного виробництва

На думку авторів цього дослідження, Росії вдалося значно наростити оборонне виробництво. Україна також досягла певного прогресу, хоча й у меншій мірі. Водночас у пресрелізі, що супроводжує аналіз, аналітики зазначають:

"Хоча Росія провела набагато ефективнішу військово-промислову мобілізацію, вона також коштувала набагато більше, ніж заведено вважати".

Витрати та перерозподіл бюджету

"Росія не лише збільшила оборонні видатки, але й перерозподілила кошти з інших статей бюджету для розширення рекапіталізації ВПК, а також надала кредити оборонним компаніям для забезпечення швидкого зростання", - зазначають автори дослідження.

"Тривала перевага Росії в оборонному виробництві становить стратегічну загрозу для НАТО і довіри до його звичайних засобів стримування", - застерігають автори оприлюдненої 3 квітня доповіді.

Ризики для України

"Це становить катастрофічний ризик для України, оскільки її міжнародні партнери стали її стратегічною глибиною", - додають вони. Водночас європейські члени НАТО зіткнулися з серйозними проблемами у розширенні оборонно-промислового виробництва, незважаючи на значні обсяги фінансування.

Причини відставання Європи

Серед причин відставання Європи в оборонній галузі від Росії автори виділяють:

  • брак координації
  • надто слабка увага до масовості виробництва
  • бюрократичні перепони
  • недостатній доступ до випробувальної інфраструктури

За три роки повномасштабної війни європейський ВПК так і не зумів наростити виробництво основних боєприпасів і не спромігся поповнити запаси високоточної зброї в арсеналах європейських країн.

Перешкоди для масового виробництва

Крім того, перепоною для масового виробництва європейських артилерійських боєприпасів стало, зокрема, небажання урядів європейських країн брати на себе зобов'язання щодо довгострокових інвестицій в оборону. Іншою перепоною виявилися жорсткі правила щодо терміну й умов зберігання боєприпасів, йдеться у звіті.

Нереалістичні очікування

Аналітики визнають, що "нерозумно очікувати, що Європа, яка не перебуває у стані війни, мобілізує інвестиції на порівнянному (з російським) рівні". Проте фрагментація європейського оборонного ринку призвела до того, що кошти витрачаються вкрай неефективно. Натомість посилення європейської координації видатків могло б підвищити рентабельність інвестицій, висновують автори дослідження.

Читайте також: Видатки на оборону, або Як Європі убезпечити себе від Росії.

військові витрати європейська промисловість НАТО оборона росія

Україна нарощує виробництво артилерії на фоні загроз

Україна збільшує виробництво артилерії через побоювання скорочення підтримки з боку США. Європейські союзники інвестують у гаубиці українського виробництва.

20 квітня 2025 р. 18:36

Оборонні витрати Росії перевищують Європу: нові дані IISS

У 2024 році Росія може стати лідером за оборонними витратами в Європі, перевершивши всі країни ЄС та Великобританії. Це показує доповідь IISS.

13 березня 2025 р. 07:48

Призупинення військової допомоги США: наслідки для України

США призупинили військову допомогу Україні, викликавши занепокоєння щодо здатності країни протистояти російській агресії. Експерти вказують на критичні наслідки для обороноздатності.

05 березня 2025 р. 09:48

Європа готується до нових викликів без США в НАТО

Президент США знову підняв питання про можливий вихід з НАТО, що спонукало Європу до активізації оборонних витрат.

04 березня 2025 р. 12:50