Пропозиція Європейської Комісії
Європейська Комісія (ЄК) запропонувала значно збільшити загальний бюджет Євросоюзу з поточних 1,21 трлн євро до 1,816 трлн євро. Ця сума охоплює план бюджету ЄС на 2028-2034 роки, який представила у Брюсселі президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн 16 липня 2025 року.
Основні зміни в бюджеті
Серед наймасштабніших змін у проєкті - зниження грошової підтримки фермерів у ЄС, збільшення витрат на інновації та технології, а також на "зовнішні дії", серед яких є підтримка України у війні, розв'язаній росією. ЄК також пропонує запровадити нові податки на електричне сміття, тютюн та корпоративний прибуток у ЄС, які мають надходити безпосередньо до Брюсселя.
Витрати на сільське господарство
Статтю витрат на єдину сільськогосподарську політику ЄС буде включено до фонду національного та регіонального партнерства, який становитиме 865 млрд євро. Це найбільша стаття проєкту нового бюджету Євросоюзу, до якої увійдуть витрати на сільське господарство, рибальство, а також на "згуртування" та соціальну політику. Однак безпосередньо на підтримку аграріїв у ній буде виділено 300 млрд євро, що менше, ніж 386 млрд євро, запланованих у бюджеті на 2021-2027 роки.
Інвестиції в інновації
Новий бюджет ЄС передбачає збільшення видатків на 451 млрд євро "на конкурентоспроможність", що включає інвестиції в "зелені", цифрові та біотехнології, а також розвиток науки. У відповідному фонді заплановано витрати у розмірі 131 млрд євро на оборонний та космічний сектори. Порівняно з нинішнім бюджетом ЄС, проєкт є збільшенням з 1,1 відсотка до 1,26 відсотка валового національного доходу Євросоюзу.
Критика пропозицій
Документ обговорюватиметься урядами країн-членів Євросоюзу та Європарламентом протягом наступних двох років. Глава ЄК при цьому називає пропозиції "стратегічними, більш гнучкими і прозорими, а також "найамбітнішими" з коли-небудь представлених виконавчою владою ЄС.
Серед інших витрат у проєкті бюджету ЄС на 2028-2034 роки значиться фінансова підтримка України. На відновлення країни, яка потерпає від повномасштабного вторгнення рф, планується виділити 100 млрд євро з 200 млрд, що значаться у статті "зовнішніх дій". Це "довгострокове зобов'язання щодо відновлення" України, зазначив єврокомісар із торгівлі Петро Серафін.
Політичні реакції
Пункт про виділення коштів для України у бюджеті ЄС разом із скороченням підтримки європейських фермерів викликав критику з боку деяких політиків. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан безпосередньо пов'язав ці дві статті бюджету, заявивши, що "Україна отримає значне фінансування, тоді як європейські фермери опиняться у програші".
Офіційний представник уряду ФРН Штефан Корнеліус зазначив, що таке різке збільшення бюджету ЄС є необґрунтованим у той час, коли держави-члени докладають значних зусиль для стабілізації своїх бюджетів. "Тому ми не зможемо прийняти пропозицію Єврокомісії", - наголосив Корнеліус. Міністр сільського господарства ФРН Алоіз Райнер також розкритикував пропозицію скоротити масштаби підтримки європейських фермерів, назвавши це "небезпечним поворотним моментом".
Згідно з інформацією DW, внески Німеччини становлять приблизно чверть всього бюджету ЄС.