Суспільство

Європарламент вимагає повернення викрадених українських дітей

Європарламент ухвалив резолюцію, що засуджує примусову депортацію українських дітей до росії та вимагає їх повернення.

Європарламент вимагає повернення викрадених українських дітей

Європарламент засуджує примусову депортацію дітей

У Європарламенті 8 травня 2025 року відбулися емоційні дебати та голосування за резолюцію, присвячену проблемі повернення українських дітей, насильно переміщених до росії. У резолюції наголошується, що примусова депортація українських дітей з окупованих територій є важким воєнним злочином, за який москва має бути притягнута до відповідальності згідно з нормами міжнародного права.

Документ "рішуче засуджує насильницькі дії рф та співучасть Білорусі у жорстокому поводженні з українськими дітьми, включаючи вбивства, примусове переміщення та депортацію, незаконне усиновлення, сексуальне насильство та експлуатацію, примусову русифікацію та мілітаризацію". "Ці дії є частиною геноцидної стратегії знищення української ідентичності", - зазначається в резолюції.

Статистика викрадених дітей

Згідно з даними української ініціативи Bring Kids Back UA, починаючи з лютого 2022 року, до росії та Білорусі з окупованих територій України було примусово депортовано близько 20 тисяч дітей, при цьому повернути вдалося лише близько 1300. Проте за даними Лабораторії гуманітарних досліджень (HRL) Єльського університету, реальні цифри викрадених росією дітей можуть бути набагато більшими, оскільки депортація українських дітей до рф триває.

Вимоги Європарламенту

Євродепутати вимагають від російської влади, щоб вона "негайно припинила скоєння цих злочинів і повідомила особисті дані та місцезнаходження всіх депортованих українських дітей, а також забезпечила їхнє безпечне й безумовне повернення". "Європарламент закликає ЄС притягнути винних до відповідальності та застосувати санкції до осіб та організацій, причетних до цих злочинів", - йдеться у резолюції.

Члени Європарламенту також засуджують "примусове нав'язування українським дітям російського громадянства" та "підтримуване державою усиновлення російськими сім'ями цих дітей як частину цілеспрямованої політики примусової асиміляції". "Будь-яка справжня мирна угода повинна включати репатріацію цих дітей та відповідальність за примусові переміщення та депортації", - наголошується у резолюції.

Міжнародна відповідальність

Резолюція також закликає міжнародну спільноту притягнути росію до відповідальності за цей злочин за допомогою механізмів Міжнародного кримінального суду, Міжнародного суду ООН та поки що не створеного спецтрибуналу для розслідування злочину агресії проти України.

Єврокомісар з питань юстиції Майкл Макграт, який взяв участь у дебатах, зазначив, що "треба мати серце з каменю, щоб не бути зворушеним виступами, які звучали у сесійній залі". Промовці переповідали особисті історії вивезених до росії дітей, проводили історичні паралелі з масовими депортаціями часів Другої світової війни.

Заклик до дій

Нідерландська євродепутатка Джессіка ван Левен підкреслила, що переміщення українських дітей - це не випадковий інцидент, а частина російської кампанії зі стирання української ідентичності. Вона зазначила, що дітей у росії незаконно всиновлюють, відсилають у фільтраційні табори для русифікації та індоктринації.

Євросоюз готовий невпинно працювати спільно з Україною та міжнародними партнерами для того, щоб всі викрадені діти були повернені додому, заявив Макграт. Він також запевнив, що ЄС продовжить запроваджувати санкції проти усіх, хто причетний до депортації, русифікації та мілітаризації українських дітей. "Повернення українських дітей - це не лише наш гуманітарний обов'язок, а внесок у справедливий та тривалий мир в Україні", - наголосив він.

За даними DW, резолюція стала важливим кроком у боротьбі за права українських дітей, які стали жертвами агресії росії.