Нові правила для авіапасажирів
Кожен пасажир європейських авіакомпаній матиме право безкоштовно брати на борт літака щонайменше один предмет розміром 40x30x15 см, а також одну одиницю ручної поклажі сумарною довжиною і шириною у 100 см і вагою до 7 кілограмів. Відповідні зміни до європейського законодавства були ухвалені на засіданні комітету Європарламенту з питань транспорту 24 червня.
Очікується, що голосування за ці зміни на пленарному засіданні відбудеться у липні, а наразі тривають консультації з країнами-членами ЄС. Ці зміни орієнтуються на вимоги Європейської асоціації захисту прав споживачів (BEUC).
Привід для змін
Приводом для розгляду цього питання стала скарга, яку BEUC подала до Єврокомісії наприкінці травня. Відповідачами виступають сім лоукостерів: EasyJet, Norwegian, Ryanair, Transavia, Volotea, Vueling та Wizz Air. Зазвичай ці авіакомпанії дозволяють безкоштовно взяти на борт лише невеликий предмет, що має поміщатися під сидінням. За будь-яку іншу поклажу в салоні потрібно доплачувати.
Асоціація посилалася на рішення Суду ЄС у Люксембурзі 2014 року, згідно з яким брати додаткову плату за ручну поклажу заборонено, якщо вона відповідає "розумним вимогам" щодо розміру й ваги. Проте, у праві ЄС досі не було прописано, де саме проходить межа цих вимог. Саме цю прогалину депутати Європарламенту хочуть закрити змінами до законодавства.
Права споживачів
Автори скарги вважають, що нинішні обмеження, які встановлюють авіакомпанії, є нерозумними та порушують права споживачів. Вони закликають Брюссель встановити чіткі норми, які визначатимуть, який розмір ручної поклажі є прийнятним і які послуги повинні обов’язково входити у вартість квитка.
Запропоноване нововведення має підвищити прозорість, надати пасажирам більше інформації для порівняння цін і позитивно вплинути на роботу аеропортів, переконані в BEUC.
Відповідь авіакомпаній
Ірландський перевізник Ryanair у відповідь на закиди посилається на те, що нинішнє законодавство дає авіакомпаніям свободу самостійно встановлювати ціни, зокрема на додаткові послуги. Взимку нідерландська організація Consumentenbond, що входить до складу BEUC, провела опитування серед кількох тисяч пасажирів. Більшість респондентів (86 відсотків) вважають, що безкоштовна ручна поклажа має включати невеликий предмет і маленьку валізу на коліщатках або рюкзак.
Додаткові пропозиції
Окрім чіткіших правил щодо ручної поклажі, євродепутати також хочуть гарантувати безкоштовне резервування місця в літаку для дітей до 12 років, аби ті мали місце сидіти поряд з батьками. Ще одна пропозиція - покращити умови перевезення людей з інвалідністю. Особам, що супроводжують людей з обмеженою мобільністю, згідно з проєктом законодавчих змін, має надаватися безкоштовний переліт.
Згідно з інформацією DW, ці зміни можуть суттєво вплинути на правила перевезення пасажирів у Європі.