Економіка

Європарламент продовжив безмитний експорт української сталі до 2028

Європарламент ухвалив рішення про продовження безмитного експорту української сталі до червня 2028 року, що підтримує економіку України.

Європарламент продовжив безмитний експорт української сталі до 2028

Продовження безмитного експорту

8 травня 2025 року Європарламент проголосував за продовження скасування мит та квот на український експорт заліза та сталі ще на три роки – до червня 2028 року. Це рішення, як зазначається на сайті Європарламенту, має забезпечити критично важливі доходи для економіки України.

Результати голосування

За оновлене регулювання в межах Autonomous Trade Measures (ATM) проголосували 354 євродепутати, 147 – були проти, а 53 утрималися. Тепер це рішення має бути погоджене Радою ЄС. Поточна версія пільгового режиму діє до 5 червня 2025 року, а нова набуде чинності одразу після формального схвалення.

Важливість сталевої галузі

Регламент передбачає повне скасування імпортних мит і квот для окремих українських товарів, насамперед сталі, яка є ключовою статтею українського експорту до ЄС. Українська сталеливарна галузь залишається основою економіки, яка продовжує функціонувати навіть під час війни. Як зазначила доповідачка Європарламенту Карін Карлсбро, частина працівників пішла на фронт, а підприємства зазнають обстрілів.

Взаємовигідне партнерство

Карлсбро підкреслила, що співпраця з Україною – це не благодійність, а взаємовигідне партнерство. Єврокомісія також працює над довгостроковим рішенням, яке забезпечить стабільність торгівлі між Україною та ЄС у майбутньому.

Контекст рішення

Торговельні преференції для України діють з червня 2022 року як реакція ЄС на повномасштабне вторгнення росії. Україна застерігала, що закінчення терміну дії безмитної торгівлі з ЄС 5 червня може завдати "серйозної шкоди" її економіці. Втрата доходів від експорту може стати серйозним ударом для України на тлі невизначеності з військовою допомогою США. Як повідомлялося, ЄС не планує нові торговельні преференції для України після завершення дії чинного механізму лібералізації після 5 червня 2025 року.

Згідно з інформацією Forbes, це рішення є важливим кроком у підтримці української економіки в умовах війни.