Безпека

Європарламент підтримав програму оборонної промисловості для України

Європарламент ухвалив законодавчу позицію щодо Європейської програми оборонної промисловості, що включає підтримку України.

За даними DW, Комітет Європарламенту з питань промисловості, досліджень та енергетики, а також комітет з питань безпеки та оборони ухвалили свою законодавчу позицію щодо Європейської програми оборонної промисловості (EDIP). Про це у четвер, 24 квітня, повідомила пресслужба ЄП.

Основні цілі програми

Передбачається, що нова програма буде спрямована передусім на поліпшення поставок зброї, збільшення виробничих потужностей та скорочення термінів виробництва продукції оборонної промисловості. У Брюсселі також очікують, що за допомогою EDIP вдасться реалізувати принцип "купуй європейське" на ринку зброї. Програма фінансуватиме лише ту продукцію, яка на 70% складається з компонентів, котрі походять з ЄС та асоційованих країн.

Участь України в оборонних проєктах

Якщо кошти у рамках цієї програми побажають отримувати спільні європейські оборонні проєкти, до їхнього складу мають входити щонайменше шість держав-членів ЄС або чотири країни, які безпосередньо стикаються з високим ризиком військових загроз. Євродепутати виступають за те, щоб у таких проєктах могла брати участь і Україна.

Інструмент підтримки України

У рамках регламенту EDIP депутати Європарламенту схвалили Інструмент підтримки України, який сприятиме модернізації української оборонної промисловості та інтеграції в EDIP. На думку євродепутатів, ця фінансова підтримка ЄС сприятиме прямим інвестиціям в оборонну промисловість України та збільшить закупівлі Євросоюзом зброї, виробленої в Україні та призначеної в тому числі й для самої України.

Важливість єдності в оборонній політиці

За словами доповідача комітету з питань безпеки та оборони, французького євродепутата від групи соціалістів Рафаеля Глюксмана, Європарламент "за рекордно короткий час сформував широку більшість на підтримку зміцнення оборонно-промислової бази Європи". "Зіткнувшись із загрозами росії, ми повинні діяти з єдністю, амбіціями та рішучістю. Інвестувати разом, разом розвивати важливі військові можливості та узгодження наших зусиль щодо витрат на рівні ЄС - це єдиний шлях вперед. Настав час покласти край нашій залежності від зовнішніх гравців", - заявив Глюксман.

Бюджет програми

Офіційну пропозицію щодо створення та регламенту Європейської програми оборонної промисловості у березні минулого року зробила Єврокомісія, заклавши у бюджет програми 1,5 млрд євро. Цей документ прописує механізм реалізації Спільної оборонної стратегії ЄС і є законодавчою ініціативою, тому має бути узгоджений Європарламентом та Європейською радою.

Таким чином, нова програма EDIP не лише підвищить обороноздатність Європи, але й відкриє нові можливості для України в сфері оборонної промисловості, що є особливо важливим в умовах сучасних викликів безпеки.