Економіка

Єврокомісія ухвалила нові заходи для українського експорту

Європейська комісія затвердила перехідні заходи для українського експорту в ЄС, які вступлять в силу з 6 червня 2025 року.

Єврокомісія ухвалила нові заходи для українського експорту

Нові перехідні заходи для українського експорту

22 травня 2025 року Європейська комісія ухвалила перелік перехідних заходів, які стосуються українського експорту до Європейського Союзу. Ці заходи набудуть чинності з 6 червня 2025 року, після завершення терміну дії автономних торговельних заходів для України. Про це повідомив речник Єврокомісії Балаж Уйварі, як зазначає «Європейська правда».

Зміни в торговельних умовах

Речник Єврокомісії підкреслив, що ухвалені перехідні заходи є важливими для подальшого розвитку торговельних відносин між Україною та ЄС. "Дійсно, нещодавно я отримав інформацію, що відповідний імплементаційний акт був прийнятий у відповідному комітеті, а отже, він набуде чинності. Наразі ми очікуємо, що це станеться 6 червня", – зазначив Уйварі.

Він також нагадав, що з 2022 року ЄС запровадив для України автономні торговельні заходи, які надали пільгові умови для експорту до Європейського Союзу. "Тепер ми не шукаємо щорічного продовження цих заходів, ми шукаємо довгострокове рішення. Саме тому зосереджуємося на поглибленій та всеохоплюючій угоді про вільну торгівлю, яка існує між ЄС та Україною з 2016 року", – пояснив речник.

Переговори щодо угоди про вільну торгівлю

Зараз тривають переговори щодо перегляду, модернізації та актуалізації угоди про вільну торгівлю. Це є довгостроковим фокусом Єврокомісії, яка, як відповідальна установа, повинна бути готова до можливих перехідних заходів, що були затверджені у відповідному комітеті.

Контекст і наслідки для України

ЄС запровадив пільговий режим для України з 4 червня 2022 року, який був продовжений у 2023 році. Однак через протести фермерів Брюссель у 2023 році тимчасово обмежував постачання з України деяких видів агропродукції. Окремі країни, зокрема Польща, Словаччина та Угорщина, оголосили про односторонні обмеження на імпорт українського зерна.

13 травня 2024 року Рада ЄС схвалила продовження тимчасових заходів лібералізації торгівлі для України ще на рік, до 5 червня 2025 року. Одночасно рішенням передбачено застосування механізму екстреного гальмування для особливо чутливих сільськогосподарських продуктів у випадку, якщо імпорт цих продуктів у 2024 році перевищить середні обсяги імпорту, зафіксовані в другій половині 2021 року та протягом усього 2022 та 2023 років.

Потенційні втрати для українських експортерів

В Україні висловлюють занепокоєння, що закінчення терміну дії безмитної торгівлі з ЄС 5 червня може завдати "серйозної шкоди" економіці. Міністерство економіки оцінило потенційні втрати українських експортерів через скасування режиму вільної торгівлі з Євросоюзом, які можуть скласти €2,9 млрд доходу на рік. Це може стати серйозним ударом для України на тлі невизначеності з військовою допомогою США.

Ці новини підкреслюють важливість стабільних торговельних відносин між Україною та ЄС, а також необхідність адаптації до нових умов, які можуть вплинути на економічну ситуацію в країні.

Джерело: Forbes