Політика

ЄСПЛ визнав порушення прав людини в росії щодо НУО

Європейський суд із прав людини визнав, що росія порушила права НУО, визнаних "небажаними". Суд ухвалив рішення за 85 скаргами.

ЄСПЛ визнав порушення прав людини в росії щодо НУО

ЄСПЛ визнав порушення прав людини в росії

Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення, що влада росії порушила Європейську конвенцію про захист прав людини та основних свобод у справах, пов'язаних з так званими "небажаними" організаціями. Постанова була опублікована на сайті суду 18 червня 2024 року, після розгляду 85 скарг, поданих неурядовими організаціями (НУО) та громадянами, які стосуються визнання "небажаними" на території рф.

Суть справи

Згідно з інформацією юриста Олексія Прянишнікова, заявниками у цій справі виступили чотири НУО, які раніше були визнані "небажаними" в росії. Серед них: Free Russia Foundation (США), Світовий конгрес українців (Канада), Асоціація шкіл політичних досліджень (Франція) та Товариство свободи інформації (Чехія).

Крім того, три організації, що базуються в росії, такі як Фонд Андрія Рилькова, "Екологічна вахта по Північному Кавказу" та "Молоді журналісти Алтая", були притягнуті до адміністративної відповідальності за участь у діяльності "небажаних" організацій.

Порушення прав

ЄСПЛ вирішив, що російська влада порушила права заявників на свободу вираження думок та свободу об'єднань, що закріплені в статтях 10 і 11 Європейської конвенції. Суд зобов'язав уряд рф відшкодувати матеріальну шкоду, яка для кожного заявника є різною, а також 7500 євро або меншу суму моральної шкоди, а також витрати, пов'язані з судовим процесом.

Контекст "небажаних" організацій

Статус "небажаних організацій" юридично існує в російському законодавстві з 2015 року. Цей статус забороняє організаціям вести діяльність на території рф під загрозою адміністративної та кримінальної відповідальності. Наразі у списку "небажаних" налічується понад 160 структур, які, за твердженням генпрокуратури та мін'юсту рф, "становлять загрозу основам конституційного ладу, безпеці або обороноздатності держави". Серед них - редакції незалежних ЗМІ, правозахисні групи, екологічні та дослідницькі організації.

Це рішення ЄСПЛ підкреслює важливість захисту прав людини та свободи об'єднань, особливо в умовах, коли влада намагається обмежити діяльність незалежних організацій. Як повідомляє DW, це рішення може стати важливим прецедентом для подальших справ, пов'язаних із правами НУО в росії.