Політика

ЄСПЛ визнав порушення прав людини росією в Україні

Європейський суд з прав людини визнав численні порушення прав людини росією в Україні з 2014 по 2022 рік.

ЄСПЛ про порушення прав людини

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) у справі "Україна та Нідерланди проти росії" одноголосно постановив, що між 11 травня 2014 року, коли росія розпочала бойові дії на території України, та 16 вересня 2022 року, коли рф перестала бути стороною Європейської конвенції з прав людини (ЄКПЛ), російська влада порушила низку статей конвенції.

Суд зазначив, що йдеться про порушення права на життя, заборону катувань, примусової праці, права на свободу та особисту недоторканність, а також про порушення свободи думки, совісті та релігії, свободи вираження поглядів, свободи зібрань, права на ефективний засіб правового захисту та заборону дискримінації.

Характер насильства в Україні

Під час оголошення рішення суд зазначив, що характер і масштаби насильства в Україні, а також зловісні заяви росії щодо права України на існування, загрожували миру в Європі. Судді підкреслили, що в жодному з попередніх конфліктів не було такого одноголосного засудження кричущого нехтування державою-відповідачем основами міжнародного правопорядку, встановленого після Другої світової війни.

Суд також вказав, що в період, охоплений справою, "росія мала юрисдикцію, а отже, і зобов'язання відповідно до ЄКПЛ" щодо окупованих українських територій. Судді дійшли висновку, що "росія здійснювала повноваження та контроль над особами, які постраждали від її військових нападів по всій Україні".

Масштаб порушень

У рішенні ЄСПЛ йдеться про "величезний обсяг доказів", які дозволили суду відтворити "картину взаємопов'язаної практики незаконної поведінки агентів російської держави". Ця схема включала позасудові страти, тортури, зґвалтування, примусову працю, незаконні затримання, переслідування журналістів, руйнування, грабунок, а також переміщення українських дітей до росії.

Справа MH17

Щодо частини справи, що стосується збиття малайзійського Boeing рейсу MH17, ЄСПЛ також одноголосно постановив, що росія порушила статті ЄКПЛ про право на життя та заборону катувань. Судді зазначили, що рф не вжила належних заходів для забезпечення точної перевірки цілі ракети, випущеної з російського ЗРК "Бук", і не співпрацювала з Міжнародною спільною слідчою групою (JIT).

Вимоги суду

Суд також постановив, що росія повинна негайно звільнити всіх осіб, позбавлених волі до 16 вересня 2022 року на окупованих територіях України, та почати співпрацю у створенні міжнародного механізму для ідентифікації всіх дітей, переміщених з України до рф.

Справа "Україна та Нідерланди проти росії" об'єднує чотири міждержавні заяви, які стосуються порушень прав людини, скоєних на окупованих територіях, а також збиття рейсу MH17. Ця справа стала однією з наймасштабніших в історії ЄСПЛ за обсягом доказової бази та кількістю потерпілих.

росію виключили зі складу Ради Європи в березні 2022 року через війну проти України, але вона продовжує нести відповідальність за порушення прав людини, скоєні до вересня 2022 року, тому ЄСПЛ розглядає скарги, подані проти рф до цієї дати.

Детальніше про рішення ЄСПЛ можна дізнатися з офіційного повідомлення DW.