Заборона на перевалку російського СПГ
З 26 березня 2025 року порти Євросоюзу не можуть надавати послуги з перевалки скрапленого природного газу (СПГ), виробленого або експортованого з Росії. Про це йдеться у повідомленні на сайті Єврокомісії. Ця заборона є частиною санкцій, ухвалених у червні 2024 року, які набрали чинності після закінчення відстрочки для контрактів, підписаних до 25 червня 2024 року.
Розширення санкцій
Санкції, які були запроваджені, включають не лише заборону на перевалку, але й технічну підтримку, брокерські послуги, фінансування та іншу фінансову допомогу. Водночас країни ЄС можуть дозволяти перевалку, якщо СПГ призначений для їхніх власних енергетичних потреб. Це означає, що в окремих випадках можливе використання російського газу, але під суворим контролем.
Контекст санкцій
Нагадаємо, що 24 червня 2024 року ЄС затвердив 14-й пакет санкцій, спрямованих на ключові сектори російської економіки, зокрема енергетику, фінанси та торгівлю. Ці заходи включають посилення контролю за обходом санкцій, заборону перевантаження російського СПГ у портах для постачання в треті країни, а також інвестиції в проєкти, такі як «Арктик СПГ-2» і «Мурманськ СПГ».
Крім того, введено заборону на використання російської платіжної системи SPFS
, а російським суднам, що перевозять зброю або крадене українське зерно, заборонено доступ до портів ЄС. До списку потрапили 27 танкерів із «тіньового флоту» Путіна.
Розширення заборон
Також було розширено заборону на польоти бізнес-джетів до ЄС, якщо росіяни визначають маршрут або розклад. ЄС обмежив перевезення товарів територією Євросоюзу компаніями, які мінімум на 25% належать росіянам. Контроль над експортом технологій подвійного призначення також посилено, а 61 компанію додано до списку тих, хто підтримує російський військово-промисловий комплекс. Політичним партіям, фондам та НУО заборонено отримувати фінансування з Росії. Загалом під санкції потрапили 116 юридичних та фізичних осіб.
Ці заходи свідчать про рішучість ЄС у боротьбі з агресією Росії та підтримці України в умовах триваючого конфлікту.
Джерело: Forbes