Відмова від нових обмежень
За даними Forbes, Європейський Союз ухвалив рішення не запроваджувати нові, жорсткіші обмеження на експорт російської нафти. Це сталося на фоні побоювань, що загострення конфлікту на Близькому Сході може призвести до зростання цін на нафту. Як повідомляє видання Politico, план передбачав зниження максимальної ціни на російську нафту з 60 до 45 доларів за барель, але через нестабільність на ринку та міжнародну ситуацію, його не підтримали.
Причини відмови
Два дипломати, які коментували ситуацію, зазначили, що через загострення конфлікту між Ізраїлем та Іраном, ідея зниження верхньої межі ціни на нафту стала нереалістичною. Один з них підкреслив: «Через міжнародну ситуацію на Близькому Сході та нестабільність на ринку, ідею зниження верхньої межі, швидше за все, не підтримають».
На зустрічі G7, що відбулася цього тижня, всі країни погодились, що ухвалювати рішення в даний момент не є доцільним. Дипломат додав, що ціни на нафту трималися близько до межі, але наразі ситуація є дуже мінливою.
Контекст обмежень
Гранична ціна на російську нафту, запроваджена G7, ЄС і Австралією, має на меті скоротити доходи росії від експорту нафти, які фінансують війну проти України. З 5 грудня 2022 року ціна морських поставок російської сирої нафти обмежена на рівні 60 доларів за барель, а з 5 лютого 2023 року діють окремі ліміти для нафтопродуктів.
12 червня Reuters повідомив, що більшість країн G7 готові знизити цінову стелю до 45 доларів за барель, навіть без підтримки президента США Дональда Трампа. ЄС і Велика Британія, підтримані Канадою та іншими європейськими членами G7, виступали за це після падіння світових цін на нафту, що робить ліміт у 60 доларів неефективним.
Вплив конфлікту на ринок
На саміті G7 у Канаді президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн визнала, що попередні заходи мали «незначний ефект», але останнім часом ціни зросли, і чинне обмеження виконує свою функцію. Конфлікт між Ізраїлем та Іраном став «рятувальним кругом» для бюджету росії, яка переживає різке падіння доходів від експорту енергоресурсів. Аналітики інвест-компанії БКС зазначили, що за кілька днів конфлікту ціна бареля російської нафти Urals у рублях зросла майже на 15%.
Таким чином, ситуація на Близькому Сході суттєво вплинула на ринок нафти, і ЄС вирішив утриматися від нових обмежень, щоб не погіршити економічну ситуацію в умовах нестабільності.