Економіка

ЄС пропонує знизити ціну на російську нафту до $45 за барель

Європейська комісія наполягає на зниженні цінової межі на російську нафту до $45 за барель, але ініціатива не отримала підтримки всіх країн ЄС.

ЄС пропонує знизити ціну на російську нафту до $45 за барель

ЄС планує зниження цінової межі на російську нафту

За даними Forbes, Європейська комісія разом із ключовими країнами ЄС наполягає на зниженні цінової межі на російську нафту до $45 за барель у рамках посилення санкцій проти росії. Проте ця пропозиція поки не отримала повної підтримки, як повідомляє Financial Times.

Контекст ініціативи

Брюссель прагне запровадити жорсткіші заходи проти рф, зокрема знизити ліміт ціни на експорт сирої нафти з 60 до 45 доларів за барель. Ця інформація надходить від осіб, обізнаних із попередніми дискусіями щодо 18-го пакета санкцій ЄС. Однак ініціатива ще не отримала схвалення всіх 27 країн-членів ЄС та їхніх партнерів із G7.

На минулотижневій зустрічі міністрів фінансів G7 Канада запропонувала чітко зафіксувати в спільній заяві намір посилити обмеження цін на нафту. Цю ідею підтримали ЄС, Франція, Німеччина, Італія та Велика Британія. Проте пропозиція не була включена до заяви на прохання міністра фінансів США Скотта Бессента.

Реакція країн ЄС

У підсумковій заяві G7 було домовлено зазначити, що країни «продовжуватимуть розглядати всі можливі заходи, включно з максимізацією тиску, такими як посилення санкцій», якщо не буде досягнуто угоди про припинення вогню. Окремо країни ЄС, такі як Угорщина та Греція, які раніше виступали проти обмеження цін на нафту, все ще аналізують цю пропозицію.

Мета цінової стелі

Цінова стеля на російську нафту – це санкційний інструмент, запроваджений країнами G7, ЄС та Австралією. Його мета – скоротити доходи росії від експорту нафти, які фінансують війну проти України, зберігаючи при цьому стабільність на світовому енергетичному ринку. З 5 грудня 2022 року цінова межа для морських поставок російської сирої нафти встановлена на рівні $60 за барель. З 5 лютого 2023 року введено окремі обмеження для нафтопродуктів.

Пропозиції щодо зниження ціни

Міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен пропонує знизити цінову стелю до $40 за барель. Натомість Україна закликає ЄС встановити максимальну ціну на російську нафту на рівні $30 за барель. Цей захід є частиною ширшої санкційної стратегії, спрямованої на зменшення валютних надходжень росії та обмеження її можливостей вести війну проти України.

Країни коаліції дозволяють своїм компаніям надавати послуги з транспортування, страхування, фінансування та брокерської діяльності лише за умови, що російська нафта продається за ціною, яка не перевищує встановлену межу. Таким чином, танкери, застраховані чи профінансовані компаніями з G7 або ЄС, можуть перевозити російську нафту лише за дотримання цінового ліміту.