
ЄС готує запасний план щодо санкцій проти росії
Європейський Союз (ЄС) активно працює над запасним планом для збереження економічних санкцій проти росії. Це відбувається на фоні можливого відходу адміністрації президента США Дональда Трампа від мирних переговорів щодо України та спроб зближення з москвою. Про це повідомила висока представниця ЄС із зовнішніх відносин та політики безпеки Кая Каллас.
Позиція Кая Каллас
Каллас зазначила, що Європа готова зберегти санкції, навіть якщо Вашингтон вирішить скасувати свої. "Питання у тому, чи захочуть американці піти, – заявила вона. – Ми бачимо ознаки того, що вони розмірковують про те, чи варто їм залишити Україну і не намагатися укласти угоду з росіянами, тому що це складно".
План Б для підтримки тиску на росію
Каллас також підкреслила, що існує "план Б" для підтримки економічного тиску на росію, якщо Угорщина заблокує продовження санкцій ЄС у липні. Вона наголосила, що Брюссель зосереджений на підтримці узгодженості дій усіх держав-членів. "Є також 'план Б', але нам потрібно працювати над 'планом А', тому що в іншому випадку ви зосередитеся на 'плані Б' і тоді це станеться", – додала вона.
Переговори з міжнародними партнерами
Каллас повідомила, що ведуться переговори з Вашингтоном та іншими міжнародними партнерами, щоб гарантувати збереження режиму західних санкцій. Раніше Financial Times повідомляла, що одним із варіантів є ухвалення санкцій національними урядами окремо, щоб обійти угорське вето. Наприклад, Бельгія може видати королівський указ про заморожування російських державних активів на суму €190 млрд на своїй території.
Дискусії в ЄС
Каллас визнала, що в деяких столицях ЄС точаться дискусії про те, чи варто наслідувати приклад адміністрації Трампа, якщо вона відмовиться від України і перезавантажить відносини з росією. Вона підкреслила, що Брюссель та інші європейські столиці зосереджені на "продовженні роботи з американцями та спробах переконати їх, що результат цієї війни також у їхніх інтересах".
Червона лінія для України
Каллас також наголосила, що жодна країна ЄС не схвалить визнання Криму російським, що є головною "червоною лінією" для Києва. "У руках американців є інструменти, які вони можуть використовувати, щоб чинити тиск на росію, щоб дійсно зупинити цю війну", – додала вона.
Контекст ситуації
Президент США Дональд Трамп пообіцяв якнайшвидше покласти край війні росії проти України, проте за перші 100 днів свого перебування при владі йому не вдалося досягти мирної угоди. У рамках своїх мирних пропозицій США запропонували зняти санкції проти москви, запроваджені спільно з ЄС, та відновити економічну співпрацю з росією у таких секторах, як енергетика. Угорщина погрожувала накласти вето на необхідне одноголосне голосування наприкінці липня для продовження режиму санкцій ЄС. Пропозиції Трампа про економічне зближення з москвою в рамках мирної угоди викликали побоювання, що деякі країни ЄС вимагатимуть, щоб Брюссель також зробив кроки щодо зняття санкцій проти росії в найближчі місяці. Європейські чиновники також стурбовані наслідками того, що США можуть дозволити своїм компаніям відновити економічну співпрацю з росією, тоді як бізнесу з ЄС це, як і раніше, заборонено.
Згідно з інформацією Forbes, ситуація залишається напруженою, і подальші дії США можуть суттєво вплинути на політику ЄС щодо росії.
ЄС Кая Каллас міжнародні відносини росія санкціїТрамп отримує поради щодо жорсткішого підходу до путіна
Високопосадовці США радять Трампу бути обережнішим у переговорах з росією, вказуючи на відсутність реального інтересу путіна до миру.
15 квітня 2025 р. 09:25
ЄС не обговорює з США помʼякшення санкцій проти росії
Європейський Союз не веде переговорів з США щодо помʼякшення санкцій проти росії, незважаючи на вимоги Кремля.
07 квітня 2025 р. 14:31
Санкції США проти росії: можливе врегулювання без посилення
Міністр фінансів США вважає, що війну в Україні можна завершити без нових санкцій. США готові до жорсткішого тиску на росію, але сподіваються на діалог.
19 березня 2025 р. 09:30
США планують перезавантажити відносини з Росією
Спеціальний представник США Кіт Келлог закликав до перезавантаження відносин з Росією, вказуючи на неефективність політики ізоляції.
07 березня 2025 р. 06:48