ЄС та США: нові торговельні перспективи
За даними Forbes, Європейський Союз (ЄС) готовий підписати торговельну угоду зі Сполученими Штатами, за якою на більшість товарів з ЄС діятиме мито в 10%. Водночас, ЄС висуває вимоги, зокрема зниження мит США на ключові для блоку галузі, такі як фармацевтика, алкоголь, електроніка (напівпровідники) та комерційні літаки. Про це повідомляє Bloomberg, посилаючись на джерела.
Вимоги ЄС
ЄС прагне запровадити квоти та винятки, щоб зменшити 25% мито США на автомобілі та автозапчастини, а також 50% мито на сталь і алюміній. Європейська комісія, відповідальна за торговельні питання, вважає таку угоду дещо вигіднішою для США, але прийнятною для ЄС. Комісія хоче вирішити питання секторальних мит США на автомобілі, метали та плановані майбутні мита на початковому етапі.
Спрощення торгівлі
ЄС має на меті спростити торгівлю, усунувши нетарифні бар’єри та додаткові правила. Блок готовий розглядати стратегічні закупівлі, зокрема скрапленого природного газу та технологій штучного інтелекту, а також співпрацювати зі США у питаннях економічної безпеки. За даними Bloomberg, ЄС і США дедалі більше впевнені, що до 9 липня вдасться укласти тимчасову угоду, яка дасть змогу продовжити переговори.
Делегація до Вашингтона
Угода стосуватиметься митних і нетарифних бар’єрів, закупівлі ключових американських товарів і визначення нових напрямів співпраці. Цього тижня віцепрезидент Єврокомісії Марош Шефчович очолить делегацію до Вашингтона для просування переговорів. У ЄС вважають, що принципова угода – попередня домовленість про ключові умови – є оптимальним сценарієм, але тривалість тимчасових домовленостей на подальших етапах переговорів поки що невідома.
Контекст торговельних відносин
Дональд Трамп оголосив про плани запровадити 50% мита на товари з Євросоюзу з 1 червня, звинувативши Брюссель у «складних торговельних відносинах» і заявивши, що переговори з ЄС зайшли в глухий кут. Раніше того ж місяця ЄС запропонував нову торговельну угоду, яка передбачала поступове скасування мит на несільськогосподарські товари та співпрацю в енергетиці й цифрових технологіях. Проте США відхилили цю пропозицію, а американський міністр торгівлі Говард Латнік назвав переговори «практично безрезультатними». У відповідь ЄС заявив про підготовку контрзаходів, зокрема введення додаткових мит на американський експорт на суму $107 млрд, якщо переговори проваляться.
Переговори продовжуються
Пізніше Трамп погодився відтермінувати запровадження 50% мит на товари з ЄС і продовжити переговори до 9 липня. У коментарі ЗМІ він розповів про розмову з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн: «Вона запропонувала перейти до конструктивних переговорів. Ми добре поговорили і незабаром зустрінемося, щоб знайти рішення». У соцмережі Truth Social Трамп зазначив, що вважає продовження переговорів «честю». Урсула фон дер Ляєн підкреслила готовність ЄС до «швидких і рішучих» переговорів зі США, але закликала Трампа повернутися до початкового 90-денного періоду для діалогу.
Таким чином, ситуація навколо торговельних відносин між ЄС та США залишається напруженою, але обидві сторони демонструють готовність до діалогу та пошуку компромісів.