Економіка

Екстремальна спека 2025 року: наслідки для здоров'я та економіки

У 2025 році світ стикається з рекордною спекою, що впливає на здоров'я людей та економіку країн.

Екстремальна спека в 2025 році

У 2025 році люди по всьому світу борються з виснажливою спекою, викликаною зміною клімату. Перша хвиля літньої спеки вразила південь Європи, деякі райони Великобританії та США. Уже друга хвиля екстремальної спеки прокотилася деякими регіонами Китаю, зокрема й Пекіном. 28 червня температура на півдні Іспанії сягнула 46 градусів за Цельсієм, що стало новим рекордом для червня, повідомило національне метеорологічне агентство.

Пожежі та медичні заходи

Пожежі, викликані спекою і сильним вітром, спалахнули у Франції, Туреччині, Греції та Італії. Влада середземноморських країн закликає людей ховатися від спеки. Франція та Італія, зокрема, посилили присутність медичного персоналу поблизу популярних туристичних місць для надання екстреної допомоги людям, які постраждали від теплового удару. Щорічно в світі сотні тисяч людей помирають від причин, пов'язаних зі спекою. Серед особливо вразливих груп населення - люди старше 65 років, вагітні жінки, діти і ті, хто страждає на хронічні захворювання.

Ризики для здоров'я

Особливо смертоносні перші хвилі спеки на початку літнього сезону, оскільки організм ще не звик до високих температур. Існує три основні ризики, пов'язані зі спекою: зневоднення, перегрів, а також теплове виснаження і тепловий удар. Високі температури призводять до збільшення кількості днів, коли працівники змушені брати лікарняний лист. Про це йдеться у відповіді міністерства праці та соціального забезпечення Німеччини на запит депутата Бундестагу від Лівої партії Джема Індже, який процитувала газета Die Zeit.

Вплив на економіку

Згідно з відповіддю міністерства, в 2023 році кількість днів вимушеної непрацездатності у Німеччині, пов'язаних з такими діагнозами, як тепловий або сонячний удар, становила близько 92,7 тисячі, що приблизно на 12 відсотків більше, ніж у попередньому піковому 2018 році. Причому чоловіки частіше страждають від наслідків спеки, ніж жінки. Загалом кількість втрачених через спеку робочих днів у Німеччині постійно зростає, починаючи з 2015 року.

Згідно зі спільним дослідженням Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ) і німецького страхового концерну Allianz, спека може значно уповільнювати економічне зростання. За словами економістки Allianz Жасмін Ґрешль, в цьому сенсі в Європі спостерігається "сильне розділення між північчю і півднем": якщо в середньому по континенту такі погодні явища знижують валовий внутрішній продукт країн на 0,5 відсотка, то в Іспанії цей показник досягає 1,4 відсотка. У Німеччині ж цей ефект "відносно невеликий - 0,1 відсотка".

Спека як економічний паралізатор

Згідно з дослідженням, спека має ефект, схожий із страйками. "Спека паралізує економіку", - каже Ґрешль, додаючи, що день з температурою вище 32 градусів має приблизно такі ж наслідки для економіки країни, як пів дня страйку. Сильна спека впливає на робочий час. У деяких країнах, розташованих у більш спекотних частинах світу, традиційно влаштовують полуденну сієсту. А тепер і в інших країнах, із зазвичай більш прохолодним кліматом, обговорюється питання про те, як розподіляти робочий час у разі різкого підвищення температури.

Вплив на інфраструктуру

Від перегріву страждають не тільки люди, але й інфраструктура: дороги, залізничні колії та мости. Стандартне асфальтове покриття, не розраховане на спекотну погоду, зазвичай зминається і може буквально розплавитися, рейки можуть прогинатися, а матеріал мостів - розширюватися і деформуватися. 2024 рік приніс найспекотніші 12 місяців за всю історію метеорологічних спостережень.

Рекомендації експертів

Експерти в галузі охорони здоров'я радять за можливості не виходити в спеку на вулицю, уникати напруженої роботи і пити багато рідини, але не алкоголю і напоїв, що містять кофеїн. Вдома можна певною мірою захиститися, зачинивши жалюзі або штори, тримаючи вікна закритими вдень і відкриваючи їх вночі, коли повітря стає прохолоднішим. Слід віддавати перевагу одягу світлих тонів, що відбиває тепло і сонячне світло.

Довгострокові стратегії

Довгострокові стратегії, що дозволяють зробити спеку більш терпимою, включають в себе кліматичний захист міст. Асфальт, бетон та інші об'єкти міської інфраструктури поглинають і виділяють тепло набагато сильніше, ніж природні простори, такі як ліси. В особливо густонаселених містах з невеликою кількістю зелених насаджень ефект так званого міського теплового острова призводить до того, що денна температура підвищується на 3,9 градусів Цельсія в порівнянні з сільськими районами.

За словами Ніка Райковича, архітектора і доцента Університету Буффало, для міст важливе грамотне проєктування для захисту від спеки, що включає в себе багато зелених насаджень та інші прості прийоми. Наприклад, в іспанській Севільї вузькі вулиці створюють тінь і знижують температуру. У Лос-Анджелесі вулиці пофарбовані в білий колір, щоб відбивати спеку. У китайському місті Сямень озеленені дахи дозволили знизити температуру в місті майже на один градус Цельсія.

Висновок

Загалом, на думку експертів, ключовим фактором для зниження глобальної температури є прискорення переходу до "зеленої" енергетики за рахунок використання відновлюваних джерел енергії, які не призводять до утворення парникових газів. У 2024 році 40 відсотків світової електроенергії буде вироблятися за допомогою відновлюваних джерел енергії. За даними звіту аналітичного центру Ember, що спеціалізується на глобальній енергетиці, найважливішим з таких джерел для людства стане сонячна енергія.

Як повідомляє DW, зміна клімату продовжує впливати на наше життя, і важливо вжити заходів для адаптації до нових умов.