Економіка

Експорт електроенергії з України до ЄС зріс до 900 МВт

Максимальна потужність експорту електроенергії з України до ЄС зросла до 900 МВт, що позитивно вплине на енергетичний баланс.

Збільшення потужності експорту електроенергії

3 липня 2025 року Міністерство енергетики України та НЕК «Укренерго» оголосили про збільшення максимальної потужності експорту електроенергії з України та Молдови до країн Європейського Союзу з 650 МВт до 900 МВт. Це рішення стало результатом тісної співпраці між операторами системи передачі, які входять до Регіону розрахунку пропускної спроможності Східної Європи (EE CCR) та Регіональним координаційним центром TSCnet.

Нові умови експорту

Згідно з новими умовами, рішення щодо дозволеної потужності експорту до ЄС з зони Україна-Молдова буде розраховуватись операторами системи передачі, що входять до EE CCR, до яких належать Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія, Україна та Молдова. Термін дії нового ліміту на експорт буде чинним до 1 серпня 2025 року, після чого максимальна експортна потужність буде переглядатися щомісячно.

Голова правління «Укренерго» Віталій Зайченко зазначив, що величина експорту може бути скоригована в процесі щотижневої оцінки стану мережі, відповідно до вимог операційної безпеки. Експорт електроенергії з України буде здійснюватися виключно за умов профіциту потужності в енергосистемі.

Позитивний вплив на енергосистему

Міністр енергетики Герман Галущенко підкреслив, що збільшення максимальної потужності експорту має полегшити балансування української енергосистеми. Це також дозволить українським електростанціям отримати додатковий прибуток, що є важливим для розвитку енергетичного сектору країни.

Контекст та статистика

З 1 травня 2025 року максимальна потужність експорту електроенергії з України та Молдови до країн ЄС була збільшена з 550 до 650 МВт. У червні 2025 року Україна збільшила експорт електроенергії в 2,5 рази в порівнянні з попереднім місяцем, досягнувши понад 237 000 МВт-год. Найбільше зріс експорт до Угорщини – з 34 000 до 122 000 МВт-год. Загалом, поставки зросли за усіма напрямами.

Водночас імпорт електроенергії зріс на 5% у порівнянні з травнем, досягнувши 203 800 МВт-год, зокрема з Угорщини та Словаччини. Однак за іншими напрямами (Польща, Румунія, Молдова) імпорт скоротився. У порівнянні з червнем 2024 року імпорт електроенергії скоротився в понад чотири рази. Таким чином, за підсумками червня 2025 року Україна стала нетто-експортером електроенергії вперше з жовтня 2023 року.

Ці зміни в енергетичному секторі України свідчать про позитивні тенденції в розвитку енергетичної незалежності та інтеграції з європейськими ринками, що є важливим кроком для країни в умовах сучасних викликів.

Джерело: Forbes