Економіка

ДПС нарахувала 221 млн грн штрафів за продаж тютюну

Державна податкова служба України нарахувала 221 млн грн штрафів за порушення у продажу тютюнових виробів з початку року.

Державна податкова служба активізує перевірки

З початку року Державна податкова служба (ДПС) України провела понад 13 200 фактичних перевірок об’єктів, що займаються продажем тютюнових виробів. За результатами цих перевірок було нараховано понад 221 млн грн штрафів за порушення законодавства. Про це повідомила в. о. голови ДПС Леся Карнаух на своїй сторінці у Facebook.

Вилучення тютюнової продукції

Податківці ініціювали вилучення тютюнової продукції на суму понад 19,5 млн грн. В результаті боротьби з незаконною роздрібною торгівлею було припинено дію 536 ліцензій. Карнаух підкреслила, що питання боротьби з тіньовою економікою стає все більш актуальним, і зазначила, що ключовими сферами у цьому напрямку є рітейл, електронна комерція, ресторанний бізнес, фіксований інтернет, а також виробництво та продаж алкоголю.

Проблеми на місцях

Леся Карнаух також звернула увагу на скарги гравців ринку щодо неналежного реагування податківців у регіонах на незаконний продаж цигарок. "Вже маю сигнали, що дехто вирішив обійтися відписками. Не помічати проблему не вдасться. Це питання взято під особистий контроль, і відповідальність за бездіяльність понесе кожен, хто дозволяє тіньовій економіці розвиватись на місцях", – заявила вона.

Нелегальний ринок сигарет

Згідно з дослідженням Kantar Україна, частка нелегального ринку сигарет в Україні у квітні 2025 року зросла до 16,2% порівняно з 14,1% на початку року. За оцінками аналітиків, через несплату податків державний бюджет щорічно втрачає 25,2 млрд грн, а обсяг тіньового ринку сигарет перевищує 5 млрд штук.

Дані дослідження свідчать, що 71% обсягу нелегальної торгівлі зосереджено в шести регіонах: Дніпропетровська область (27%), Одеська (13%), Львівська (10%), Харківська (9%), Київ та Київська область (7%) і Хмельницька (6%). Основними каналами збуту нелегальних сигарет залишаються кіоски та магазини, на які у квітні 2025 року припало 67% продажів такої продукції.

Ця ситуація вимагає термінових заходів з боку держави, щоб зменшити масштаби тіньової економіки та забезпечити справедливу конкуренцію на ринку тютюнових виробів.

За даними Forbes, ДПС продовжить активну боротьбу з нелегальним продажем тютюну, щоб захистити інтереси держави та споживачів.