
Дипломатичні зусилля в Лондоні
За даними BBC, Темпи дипломатичних зусиль для завершення війни в Україні прискорюються. Наразі в Лондоні проходять переговори між представниками Великої Британії, Німеччини, Франції, України та Сполучених Штатів. Спеціальний посланець Дональда Трампа Стів Віткофф вирушає до москви на свою четверту зустріч з президентом путіним. Проте, залишається мало ясності щодо того, куди ці зусилля ведуть і чи будуть вони успішними.
Плани США та реакція України
Не так давно американський план щодо завершення бойових дій в Україні був чітким. Передбачалося негайне, безумовне 30-денне припинення вогню, після чого мали розпочатися довгострокові переговори для встановлення постійного мирного врегулювання. Україна погодилася на це і, під тиском США, зробила величезну поступку: вона більше не вимагала обіцянки довгострокових гарантій безпеки перед будь-яким припиненням вогню. Однак росія відмовилася від цього, наполягаючи на тому, що не може бути завершення бойових дій, поки не будуть виконані ціла низка умов.
Умови росії
Зокрема, володимир путін заявив, що "корінні причини" війни повинні бути вирішені, а саме його страхи щодо розширення НАТО та сама існування України як суверенної держави, яка нібито становить загрозу для безпеки росії. США прийняли цю аргументацію росії і зараз глибоко занурені в потенційні пропозиції щодо припинення вогню.
Пропозиції США
В останні дні з'явилися різні витоки про останні ідеї США, статус і достовірність яких оскаржуються серед дипломатів. Проте, здається, існує певна структура, яка виглядає наступним чином: росія зупинить своє вторгнення на нинішніх лініях і відмовиться від амбіцій контролювати залишкові частини чотирьох регіонів східної України, які вона ще не окупувала, а саме Луганськ, Донецьк, Запоріжжя та Херсон. У відповідь США визнають ці чотири окуповані території де-факто як контрольовані росією. Також США визнають Крим, який був незаконно анексований росією в 2014 році, як де-юре російську територію.
Складнощі та невизначеність
Однак, незважаючи на це, західні дипломати не відкидають план відразу. "Є простір для переговорів", - сказав один з них. "Це лише питання довіри між сторонами, щоб рухатися вперед". Вони зазначають, що запропонована угода, як витікала до цього часу, містить величезні прогалини. Немає жодних згадок про заборону західним країнам продовжувати переозброювати Україну, що в минулому було червоною лінією для росії. Також немає згадок про вимоги росії щодо "демілітаризації" України, тобто значного скорочення її армії, що є ще однією довгостроковою вимогою москви.
Перспективи на майбутнє
Під час угоди Україна може не мати можливості приєднатися до НАТО, але вона могла б приєднатися до Європейського Союзу. Немає очевидних заперечень проти розгортання європейських "гарантійних сил" на заході України після будь-якого припинення вогню для стримування майбутньої агресії росії. Але все ще неясно, чи готові США надати "запасний варіант" для цієї сили. Також існує невизначеність щодо того, які економічні санкції проти росії будуть зняті і коли, а також за яких обставин.
Висновок
Отже, величезна кількість деталей залишається незрозумілою і ще має бути обговорена. Всі сторони, здається, знаходяться на великій відстані одна від одної. Україна все ще хоче негайного умовного припинення вогню, тоді як США прагнуть швидкої перемоги. росія ж хоче зануритися в деталі мирної угоди, що зазвичай займає місяці, якщо не роки, для вирішення. Як кажуть, "нічого не погоджено, поки не погоджено все". Зараз ми, здається, далеко від цього.
дипломатія мирне врегулювання переговори російська агресія СШАПеремовини між Україною та росією: нові можливості для миру
Президент росії володимир путін вперше за роки висловив готовність до двосторонніх переговорів з Україною, під тиском США та Європи.
22 квітня 2025 р. 05:10
США пропонують мирну угоду між росією та Україною
США представили союзникам план мирної угоди між росією та Україною, включаючи умови для припинення бойових дій та пом'якшення санкцій.
18 квітня 2025 р. 16:34
Стійкий мир між Україною та росією: США вимагають припинення вогню
США заявили, що обговорення миру між Україною та росією можливе лише після повного припинення вогню. Речниця Держдепу Теммі Брюс підкреслила важливість мирного процесу.
25 березня 2025 р. 06:48
трамп і зеленський: чому мир в україні не настає швидко?
після зустрічі з зеленським трамп сподівався на швидке завершення війни в україні, але реальність виявилася складнішою.
22 березня 2025 р. 00:35