Дипломатична напруга між москвою та Баку
За даними DW, Між москвою і Баку назріває дипломатична криза, яка посилює і без того напружені останнім часом відносини між двома країнами. Приводом став інцидент у Єкатеринбурзі, де російські силовики провели обшуки та затримання представників азербайджанської діаспори за підозрою у причетності до вбивства та замахів у межах розслідування кримінальних справ минулих років. Двоє осіб загинули під час затримання. Спочатку Слідчий комітет рф повідомив про смерть одного з них від "серцевої недостатності", згодом підтвердив і другу смерть, не уточнивши причину.
Реакція Азербайджану
У Баку відреагували різко. Міністерство закордонних справ Азербайджану висловило "рішучий протест" проти "неприйнятного насильства" з боку російських силовиків, зазначивши, що під час обшуків кілька людей отримали серйозні травми. У відповідь на ці події було скасовано культурні заходи, пов'язані з росією, а в офісі інформаційного агентства "Sputnik Азербайджан", яке входить до російської медіагрупи "росія сьогодні", в Баку було затримано двох співробітників. Азербайджанські ЗМІ стверджують, що затримані одночасно є співробітниками ФСБ росії.
Відповідь Кремля
Кремль відреагував на це стримано. Прессекретар президента рф Дмитро Пєсков заявив, що москва шкодує про рішення Баку, наголосивши, що ситуація в Єкатеринбурзі "не може бути приводом для подібної реакції". У МЗС рф зазначили, що загиблі та затримані, хоч і етнічні азербайджанці, є громадянами росії.
Аварія літака AZAL
Серйозним поворотним моментом у відносинах між Баку та москвою стала аварія літака азербайджанської авіакомпанії AZAL. Пасажирський авіалайнер, на борту якого перебували 5 членів екіпажу та 62 пасажири, 25 грудня 2024 року був підбитий російською ракетою класу "земля-повітря" в районі Грозного, де на той момент працювала ППО, і розбився під час вимушеної посадки у казахстанського Актау. В результаті загинули 38 осіб.
Політичні наслідки
На думку азербайджанського політолога Аріфа Юнусова, сплеск емоцій та різка риторика у ЗМІ з боку обох країн зараз не випадкові. Він переконаний, що інформаційна кампанія координується владою, а характер двосторонніх відносин багато в чому визначається особистими настроями лідерів. Для президента Азербайджану Ільхама Алієва трагедія з літаком набула особистого виміру, оскільки в момент події в небі над росією перебував і президентський борт, який теоретично також міг стати ціллю ППО.
Взаємодія з росією
Незадовго до авіакатастрофи президент Азербайджану Ільхам Алієв дав інтерв'ю російському пропагандисту Дмитру Кисельову, в якому наголосив, що москва і Баку перебувають "в одному човні". Однак, після інциденту, Алієв, не називаючи Кадирова на ім'я, різко зауважив, що не іншим треба дзвонити йому.
Економічні інтереси
Головний проєкт, який може постраждати від нинішнього конфлікту москви та Баку, - це енергетична співпраця. Азербайджан фактично допомагав обходити санкції проти росії, і якщо відносини між москвою та Баку зіпсуються остаточно, це може загрожувати енергетичним проектам.
Висновки
Експерти вважають, що росія втрачає вплив на Південний Кавказ, і підписання мирного договору між Азербайджаном та Вірменією може призвести до подальшого послаблення позицій москви. Це буде її геополітична поразка, в якій зміцнить свої позиції Туреччина.
Таким чином, ситуація між москвою та Баку залишається напруженою, і подальший розвиток подій може суттєво вплинути на регіональну політику та економіку.