Політика

Держдума рф пропонує визнати Deutsche Welle "небажаною"

Депутати Держдуми рф 20 серпня 2024 року запропонували визнати Deutsche Welle та British Council "небажаними організаціями" в росії.

Держдума рф пропонує визнати Deutsche Welle "небажаною"

Пропозиція Державної думи

Депутати Державної думи російської Федерації 20 серпня 2024 року ініціювали пропозицію внести німецьку медіакомпанію Deutsche Welle (DW) та британський фонд British Council до списку "небажаних організацій". Цю інформацію озвучив голова комітету Держдуми з безпеки та протидії корупції Василь Піскарьов, зазначивши, що відповідні пропозиції вже направлені до Генеральної прокуратури росії.

Заходи проти DW та British Council

Піскарьов підкреслив, що пропозиція передбачає заборону на будь-яку діяльність цих організацій на території росії. Зокрема, йдеться про блокування їхніх рахунків, закриття відділень і філій, а також заборону на поширення інформаційних матеріалів. Для тих, хто продовжуватиме співпрацю з цими організаціями, передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність.

Історичний контекст

Нагадаємо, що 3 лютого 2022 року російська влада вже заборонила мовлення Deutsche Welle на території рф, а в березні того ж року внесла цю компанію до реєстру ЗМІ "іноземних агентів". Генеральний директор DW Петер Лімбурґ назвав ці дії "очікуваним поновленням свавілля російської влади" та заявив про "черговий крок із наступу на свободу преси".

Нові поправки до закону

19 серпня 2024 року в росії набули чинності поправки до закону, які дозволяють визнавати "небажаними" будь-які організації, засновниками або учасниками яких є державні органи іноземних країн. Раніше статус "небажаних" могли отримувати лише неурядові організації. Закон передбачає кримінальну та адміністративну відповідальність за участь у таких організаціях, з максимальним покаранням до чотирьох років тюрми.

Зростання кількості "небажаних" організацій

Кількість "небажаних" організацій в росії почала різко зростати після початку повномасштабної війни рф проти України. За даними журналістів, у 2022 році російська влада визнала "небажаними" 23 організації, у 2023 році - 58, а станом на 14 серпня 2024 року статус "небажаних" мали вже 186 організацій. Ці зміни свідчать про посилення контролю над інформаційним простором в росії та обмеження свободи слова.

Згідно з інформацією DW, такі дії викликають занепокоєння серед міжнародної спільноти, оскільки вони обмежують доступ населення до незалежної інформації.