
У квітні 2025 року Пакистан розпочав масову депортацію афганців, в результаті якої вже більше 19 тисяч осіб були змушені залишити країну. За даними ООН, загалом понад 80 тисяч афганців планують виїхати до 30 квітня, коли закінчується термін дії дозволів на перебування.
Причини депортації
Пакистан посилив тиск на афганців, які не мають документів, а також на тих, хто мав тимчасові дозволи на проживання. Влада країни стверджує, що не може більше витримувати високий рівень міграції. За словами представників Талібану, щодня депортується від 700 до 800 сімей, і в найближчі місяці очікується, що до двох мільйонів афганців можуть покинути Пакистан.
Переговори в Кабулі
Міністр закордонних справ Пакистану Ісхак Дар відвідав Кабул для переговорів з афганськими чиновниками, зокрема з міністром закордонних справ Талібану Аміром Ханом Муттакі. Останній висловив "глибоке занепокоєння" з приводу депортацій. Багато з тих, хто був депортований, стверджують, що народилися в Пакистані, після того як їхні сім'ї втекли від конфлікту.
Вплив на афганців
Згідно з даними ООН, в Пакистані проживає понад 3,5 мільйона афганців, з яких близько 700 тисяч прибули після захоплення влади Талібаном у 2021 році. Приблизно половина з них не мають документів. Пакистан традиційно приймав афганців протягом десятиліть війни, але тепер уряд стверджує, що велика кількість біженців становить загрозу національній безпеці та створює тиск на державні послуги.
Ситуація на кордоні
На прикордонному переході Торкхам депортовані афганці розповідають про свої переживання. Один з них, Сайед Рахман, який народився і виріс у Пакистані, заявив: "Я прожив усе своє життя в Пакистані. Я одружився там. Що мені тепер робити?" Інший батько трьох дочок, Салех, висловив занепокоєння щодо того, що життя під правлінням Талібану означатиме для його дітей, які відвідували школу в пакистанській провінції Пенджаб.
Вимоги до ресурсів
Депортація створює значний тягар для крихкої інфраструктури Афганістану, де економіка перебуває в кризі, а населення наближається до 45 мільйонів. "Ми вирішили більшість питань, але прибуття людей у таких великих кількостях, звичайно, приносить труднощі", - зазначив Бахт Джамал Гохар, голова справ біженців Талібану на переході.
Депортовані отримують від 4 до 10 тисяч афгані, що становить приблизно 41-104 фунтів стерлінгів, від афганських властей. Багато сімей скаржаться на обмеження, накладені пакистанськими прикордонниками, щодо того, що вони можуть взяти з собою.
Висновки
Ця ситуація викликає серйозні занепокоєння серед правозахисників, які вказують на те, що багато з депортованих ніколи не бачили Афганістану. "Наші діти ніколи не бачили Афганістану, і навіть я не знаю, як він виглядає зараз", - сказав один з чоловіків, який сидів на узбіччі дороги під палючим сонцем. "Тепер ми ніколи не повернемося. Не після того, як нас так обробили".
Ця масова депортація ставить під загрозу життя тисяч людей, які, за словами правозахисників, заслуговують на захист і підтримку.
Додаткова інформація надана BBC
афганці депортація Пакистан правозахисники ТалібанПакистан видворить сотні тисяч афганських біженців до 10 квітня
У Пакистані оголошено про видворення афганських біженців, термін ультиматуму продовжено до 10 квітня. Близько 1,7 мільйона осіб під загрозою депортації.
31 березня 2025 р. 17:48
Афганські пілоти в небезпеці: життя в очікуванні переселення
Афганські пілоти, які співпрацювали з США, опинилися в небезпеці в пакистані, чекаючи на переселення. Їхнє життя під загрозою через нові політики.
29 березня 2025 р. 01:12
Афганські жінки в Омані під загрозою депортації до Талібану
Більше 80 афганських жінок, які втекли від Талібану для навчання в Омані, можуть бути депортовані назад в Афганістан через замороження фінансування.
08 березня 2025 р. 08:31