Економіка

Дефіцит бюджету росії досяг рекордних 1,05 трлн рублів

У квітні дефіцит федерального бюджету росії зріс до 1,05 трлн рублів, що свідчить про серйозні фінансові проблеми.

Дефіцит бюджету росії досяг рекордних 1,05 трлн рублів

Дефіцит бюджету росії у квітні 2025 року

Щомісячний дефіцит федерального бюджету росії у квітні 2025 року досяг 1,05 трлн рублів (приблизно $13 млрд), що є значним зростанням після профіциту у попередньому місяці. За даними Міністерства фінансів рф, сукупний дефіцит за перші чотири місяці року склав 3,2 трлн рублів, що майже втричі більше, ніж за аналогічний період 2024 року, повідомляє Forbes.

Причини зростання дефіциту

Основною причиною зростання дефіциту є зниження доходів від продажу нафти та газу, які становлять основу державних фінансів росії. У квітні доходи від цих продажів скоротилися на 12% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, що стало вже третім щомісячним зниженням поспіль. росія залежить від виторгу від продажу енергоносіїв на 30% доходів держави.

Витрати на армію та бюджетні проблеми

Зростаючий дефіцит підкреслює серйозні бюджетні проблеми, з якими стикається Кремль, особливо якщо ціни на нафту залишаться низькими протягом тривалого часу на фоні рекордних витрат на армію для ведення війни з Україною. Ненафтові доходи, які забезпечили часткову подушку безпеки, збільшилися на 23% у річному обчисленні у квітні. Міністерство фінансів рф зазначило, що ця категорія доходів, ймовірно, перевищить річні цільові показники, хоча й попередило про "суттєві ризики" для доходів від нафти та газу.

Перегляд фіскального плану

Переглянутий фіскальний план передбачає, що дефіцит бюджету потроїться в порівнянні з початковим прогнозом, в основному через слабкі перспективи доходів від експорту енергоносіїв. За перші чотири місяці року доходи від нафти і газу скоротилися на 10% у порівнянні з аналогічним періодом 2024 року, до 3,7 трлн рублів, тоді як витрати зросли на 21% – до 15,5 трлн рублів.

Ситуація на нафтовому ринку

У травні еталонна нафта марки Brent торгується поблизу найнижчого рівня з початку 2021 року. Це викликано митною війною президента США Дональда Трампа, яка загрожує підірвати зростання світової економіки та попит на енергоносії. Погіршення ситуації на нафтовому ринку викликало занепокоєння у москві щодо стійкості її фіскальних буферів.

Перспективи на майбутнє

Влада росії розглядає можливість перегляду бюджетного правила, яке наразі спрямовує надлишкові доходи від нафти до Фонду національного добробуту. Спочатку прогнозувалося, що цього року до фонду добробуту буде направлено додатково 1,8 трлн рублів нафтогазових доходів, але тепер уряд очікує на дефіцит у розмірі 447 млрд рублів, що підвищує ймовірність подальшого скорочення резервів у наступні місяці. За даними аналітиків "Райффайзенбанку", російський ВВП, за винятком сезонності, знизився на 0,3% у січні – березні у квартальному вираженні, що є першим падінням з ІІ кварталу 2022 року.