Економіка

Чорнобильська зона: нові можливості для малих модульних реакторів

У Чорнобильській зоні можуть з'явитися малі модульні реактори для енергетики України. Григорій Іщенко анонсував підписання угоди.

Чорнобильська зона відчуження: нові перспективи

Земельні ділянки у Чорнобильській зоні відчуження можуть бути виділені для розміщення малих модульних реакторів (ММР). Про це повідомив голова Державного агентства з управління зоною відчуження Григорій Іщенко в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна».

«Ми також готові виділити земельні ділянки для розміщення малих модульних реакторів для НАЕК «Енергоатом». Найближчим часом очікується підписання угоди або меморандуму про початок робіт. Це частина програми, яка, сподіваюся, буде реалізована в Україні», – зазначив Іщенко.

Потенційні майданчики для ММР

За попередніми оцінками НАЕК «Енергоатом» та НЕК «Укренерго», визначено 12 потенційних майданчиків для розміщення ММР на території України. Розвиток технології малих модульних реакторів розглядається як важливий елемент повоєнного оновлення країни, що сприятиме енергетичній безпеці й декарбонізації економіки.

Амбітні цілі Міністерства енергетики

Міністерство енергетики України має амбітні цілі розмістити 20 малих реакторів SMR-160 американської компанії Holtec International замість пошкодженої теплової генерації. Міністр енергетики Герман Галущенко у 2023 році повідомляв, що за два роки планується провести ліцензування і побудувати пілотний блок, а ще за три – розмістити два десятки нових модульних реакторів.

Для розміщення малих модульних реакторів, на відміну від великих ядерних реакторів, достатньо площі від 20 000 кв. м. Перші прототипи експериментальної технології тільки починають отримувати ліцензії у світі. Для України це ще один із можливих варіантів зробити енергосистему стійкішою після російських ракетних атак.

Альтернативи для енергетичної системи

Раніше як рецепт порятунку розглядали плавучі електростанції та мобільні газові електростанції. Які перспективи збудувати післявоєнну енергетичну систему України з малими модульними реакторами і скільки це коштуватиме – читайте у матеріалі Forbes.