Безпека

Чад засудив загрозу судану щодо атак на аеропорти

Чад відреагував на загрозу суданського генерала, назвавши це "оголошенням війни". Міністерство закордонних справ країни обіцяє відповісти відповідно до міжнародного права.

Загроза з боку Судану

Чад рішуче засудив загрозу, висловлену старшим генералом Судану, який заявив про можливі атаки на аеропорти країни. Міністерство закордонних справ Чаду назвало це "оголошенням війни" та запевнило, що у разі загрози навіть одного квадратного метра території країна відповість відповідно до міжнародного права.

Ця заява стала відповіддю на коментарі генерал-лейтенанта Ясіра аль-Атта, заступника командира армії Судану, який стверджував, що Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) використовують аеропорти Чаду для постачання зброї парамілітарним силам швидкої підтримки (RSF). Суданська армія неодноразово звинувачувала ОАЕ у підтримці своїх суперників, RSF, під час жорстокої двохрічної громадянської війни, яка призвела до найгіршої гуманітарної кризи у світі.

Війна слів та міжнародні наслідки

Згідно з інформацією BBC, експерти ООН вважають звинувачення ОАЕ у контрабанді зброї через Чад "достовірними", хоча ОАЕ це заперечують. Коментарі генерал-лейтенанта аль-Атта з'явилися після того, як Судан вирішив подати позов проти ОАЕ до Міжнародного суду.

На церемонії вшанування пам'яті військового, загиблого внаслідок атаки RSF, аль-Атта заявив, що аеропорти в столиці Чаду Нджамені та в місті Амджарас є "легітимними цілями". Він також попередив, що будуть вжиті "репресивні заходи" проти ОАЕ, Південного Судану та президента Чаду Махамата Дебі.

Гуманітарна ситуація в Дарфурі

Водночас RSF оголосила про захоплення міста аль-Малха в Дарфурі, яке розташоване на важливому торговому маршруті з Чаду та Лівії. Це місто стало ключовим перехрестям, яке веде до ель-Фашера, останньої столиці штату Дарфур, що досі контролюється армією. RSF стверджує, що "оточила ворога", залишивши 380 загиблих після місяців боїв з коаліцією збройних груп, що підтримують суданську армію.

Місцеві активісти, які координують гуманітарну допомогу, повідомляють, що після захоплення RSF закрили дороги, щоб запобігти втечі людей, і запровадили локдаун. "Лікарня не працює, головний ринок пограбований, і ніхто не отримує воду," - зазначив один з активістів, який побажав залишитися анонімним.

Висновки

Аналізуючи ситуацію, експерти вважають, що RSF прагне зміцнити свої позиції в Дарфурі після успіхів армії в центральному Судані. Лідер RSF, генерал Мохамед Хамдан Дагало, також відомий як Хемедті, пообіцяв продовжувати боротьбу в Хартумі, незважаючи на значний прогрес армії. Війна в Судані продовжує загострювати регіональну нестабільність, і Чад, який приймає сотні тисяч біженців, намагається залишатися нейтральним у цьому конфлікті.

Для отримання додаткових новин з Африки відвідайте BBCAfrica.com або слідкуйте за нами в соціальних мережах.