Німецька армія в Литві: новий етап співпраці
Один із найамбітніших проєктів Бундесверу - розміщення майже п'яти тисяч німецьких військових у Литві - набуває форми. 1 квітня в литовській столиці Вільнюсі відбулася церемонія початку офіційного несення служби спеціально для цього сформованої 45-ї бронетанкової бригади. Вона становить основу бойового з'єднання, за допомогою якого Німеччина на прохання Литви допомагає забезпечити безпеку східного флангу НАТО - як реакцію на широкомасштабне вторгнення росії в Україну.
Постійна присутність Бундесверу
Якщо раніше Бундесвер складався з восьми бригад, то тепер додається дев'ята - та, що базується в Литві. Вона має залишитися там на постійній основі - перший випадок в історії німецької армії. На гербі 45-ї бронетанкової бригади, який її солдати носять на однострої, на знак солідарності зображено й вежу Гедиміна - символ Вільнюса. "Німеччина буде готова захищати кожен квадратний сантиметр території НАТО", - пообіцяв міністр оборони ФРН Борис Пісторіус у своєму першому виступі в Бундестазі після складання присяги нового уряду.
Військові та інфраструктурні зміни
Розміщення бригади Бундесверу в Литві, за висловом міністра, стало "сильним сигналом для наших партнерів і ясним знаком для будь-якого потенційного противника". Литва з її тримільйонним населенням розташована між російським ексклавом Калінінградом та союзником росії Білоруссю, з якою має кордон протяжністю майже 680 кілометрів.
Сам Вільнюс тим часом також працює над створенням потужних бронетанкових сил, для чого в німецького концерну Rheinmetall замовив 44 сучасних основних бойових танки Leopard 2 A8. Ця ж модель танків буде на озброєнні й розміщеної в Литві бригади Бундесверу, що має сприяти співпраці між двома арміями.
Виклики та перспективи
Борис Пісторіус займається формуванням 45-ї бригади з літа 2023 року. Наразі на місці дислокації вже перебувають її штаб і перші підрозділи підтримки. До кінця року в Литві мають бути загалом уже 500 німецьких солдатів. Паралельно продовжує відбудовуватися інфраструктура: на військовому полігоні в Руднінкаї, головному місці розташування бригади, зводять казарми, до нього прокладають нові дороги та тягнуть залізничну гілку. Полігон розташований на південному сході Литви, приблизно за 30 кілометрів від кордону з Білоруссю.
А у Вільнюсі та Каунасі будують школи та дитячі садки для сімей німецьких військовослужбовців. Розгортання всієї бригади, яке має завершитися до кінця 2027 року, - це не тільки логістичний, а й фінансовий виклик для обох країн. Литва збільшила свій оборонний бюджет. Новий уряд ФРН, який очолює канцлер Фрідріх Мерц, також готовий радикально підвищувати військові витрати.
Пошук особового складу
Залишається питання особового складу, якого Бундесверу, як правило, не вистачає. Пошук 4800 солдатів і 200 цивільних службовців, які добровільно погодяться переїхати до Литви на кілька років, може виявитися непростим завданням. Міністр оборони Пісторіус уже почав підготовку до його вирішення. Щоб зробити службу на східному фланзі НАТО - і взагалі в Бундесвері - привабливішою, він ініціював ухвалення закону, який був схвалений Бундестагом на початку року. Закон, серед іншого, передбачає підвищення грошового забезпечення військовим, які несуть службу за кордоном, а також поліпшення її умов як усередині країни, так і за кордоном.
Правова основа для розгортання
Підрозділи Бундесверу дислокуються в Литві з 2017 року. Німеччина взяла на себе командування багатонаціональним бойовим угрупованням НАТО, яке 1 квітня було підпорядковане новій бронетанковій бригаді. Правовою основою для постійного розгортання німецького бойового з'єднання в Литві є міжурядова угода, укладена Берліном і Вільнюсом у вересні 2024 року. Документ, як наголошує литовська сторона, покликаний забезпечити створення "найкращих умов для німецьких солдатів та їхніх сімей". Вони охоплюють право Бундесверу на безоплатне використання земельних ділянок, зберігання в країні систем озброєнь і боєприпасів на свій розсуд, а також роботу польових поштових відділень. Також можуть бути відкриті дитячі садки та школи з німецькою мовою навчання. Викладання в них вестиметься за німецькими програмами, а також видаватимуться німецькі дипломи та атестати, які визнаватимуться в Литві.
Цей проєкт є важливим кроком у зміцненні безпеки в регіоні та демонструє відданість Німеччини своїм зобов'язанням у рамках НАТО, підкреслюючи важливість міжнародної співпраці у забезпеченні стабільності в Європі.
Як повідомляє DW, розгортання німецьких військ у Литві є частиною ширшої стратегії НАТО, спрямованої на зміцнення обороноздатності країн-членів Альянсу.