Заклик бізнес-спільноти
Бізнес-спільнота України закликає державні органи утриматися від впровадження мит на експорт олійних культур. Зокрема, йдеться про пропозиції встановити мито на рівні 10% на соєві боби та насіння ріпаку або кользи. Цю інформацію повідомила Європейська Бізнес Асоціація (EBA).
Проблема з законопроєктом
За даними членських компаній, такі положення були включені до порівняльної таблиці до законопроєкту №13157 під час підготовки документа до другого читання. Бізнес вважає, що безперебійний збут аграрної продукції є критично важливим для підтримки агросектору в умовах війни та післявоєнного відновлення.
Суперечність з угодою з ЄС
Пропоновані експортні мита суперечать Угоді про асоціацію між Україною та ЄС. Згідно зі статтею 31 цієї угоди, сторонам заборонено запроваджувати чи залишати в силі будь-які мита, податки або інші заходи еквівалентної дії, що застосовуються до вивезення товарів.
Вимоги до законопроєктів
Бізнес-спільнота нагадує, що всі законопроєкти, що містять положення, пов’язані з адаптацією законодавства України до правових положень ЄС, мають проходити додаткову експертизу у відповідному профільному комітеті парламенту та в Кабміні. Проте у разі з проєктом №13157 ці вимоги, імовірно, були проігноровані, наголосила EBA.
Мета законопроєкту
Заявлена мета документа – зміни до Податкового кодексу у зв’язку із запровадженням законодавства щодо контролю промислового забруднення – фактично не пов’язана із запровадженням мит на аграрну продукцію, вказує бізнес-спільнота.
Реакція Верховної Ради
Нагадаємо, що за результатом голосування 18 червня Верховна Рада не ухвалила рішення про запровадження експортного мита на олійні культури. 10% мита на експорт запропонували запровадити нардепи «Слуги народу» Дмитро Кисилевський та Андрій Мотовиловець в межах правки №40 до законопроєкту №13134. За розрахунками Кисилевського, ця правка мала принести економіці України до $400 млн на рік і зменшити експорт ріпаку та сої на 50%.
Позиція асоціацій
Запропоновані зміни не підтримала низка профільних асоціацій, зокрема Всеукраїнська аграрна рада, Європейська Бізнес Асоціація та Українська зернова асоціація. Як відреагував бізнес на ці пропозиції, читайте у матеріалі Forbes.