Рекомендації Білого дому
У Білому домі вважають за доцільне припинити фінансування близько двох десятків програм з розслідування воєнних злочинів у всьому світі. Про це повідомила ввечері четверга, 26 червня, інформагенція Reuters, посилаючись на неназвані джерела та внутрішні урядові документи США.
Програми під загрозою
Згідно з інформацією, Білий дім порадив зупинити фінансування програм з розслідування воєнних злочинів у М'янмі та Сирії, а також аналогічних злочинів, вчинених військами рф під час війни росії проти України. Однак, варто зазначити, що це лише рекомендація Офісу з управління та бюджету (ОУБ) від 25 червня, яка не є остаточним рішенням про згортання подібних програм.
Можливі суперечки між відомствами
Державний департамент США ще має право подати апеляцію на це рішення. За оцінкою Reuters, така ситуація може призвести до суперечки між ОУБ та Держдепом, під час якої американське зовнішньополітичне відомство надішле ОУБ зустрічні пропозиції щодо того, які програми слід зберегти.
Програми в інших країнах
У переліку програм, на які посилаються журналісти, також згадуються ті, що діють в Іраку, Непалі, Шрі-Ланці, Колумбії, Білорусі, Судані, Південному Судані, Афганістані та Гамбії. На момент публікації ані Державний департамент США, ані ОУБ не відповіли на запит Reuters про коментар.
Ситуація з держсекретарем
Тим часом три неназвані американські чиновники повідомили журналістам, що, за їхньою оцінкою, ймовірність того, що держсекретар США Марко Рубіо намагатиметься відстояти ці програми, є невисокою. Проте, один зі співрозмовників видання вважає, що він може спробувати зберегти основні з них, зокрема програми з розслідування ймовірних воєнних злочинів російських військ в Україні.
Конкретні програми
Джерела назвали щонайменше дві програми щодо України, фінансування яких рекомендовано припинити. Йдеться про Global Rights Compliance, що збирає докази воєнних злочинів та злочинів проти людяності по всій Україні, як-от сексуальне насильство та тортури, а також Legal Action Worldwide - проєкт, що зосереджений на наданні юридичної допомоги на місці для порушення справ проти російських підозрюваних у скоєнні воєнних злочинів в Україні.
Грант для Офісу генпрокуратури
Крім того, за даними двох джерел Reuters, у Білому домі рекомендували відкликати грант у розмірі 18 мільйонів доларів для Офісу генерального прокуратура України, який реалізується Ініціативою міжнародного кримінального правосуддя Університету Джорджтауна. Зазначається, що з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року українська влада порушила 1400 справ за статтею про воєнні злочини.
Ця ситуація викликає занепокоєння серед правозахисників та міжнародних організацій, які стежать за дотриманням прав людини в Україні та інших країнах, де відбуваються конфлікти.
За даними DW