Економіка

Австрія закликає ЄС до відновлення імпорту російського газу

Австрія пропонує ЄС розглянути можливість відновлення імпорту російського газу після закінчення війни в Україні.

Австрія відкриває дискусію про імпорт російського газу

За даними Forbes, Австрія стала однією з небагатьох країн Європейського Союзу, яка відкрито висловилася за можливість відновлення імпорту російського газу в разі укладання мирної угоди про припинення війни в Україні. Про це повідомило Міністерство енергетики Австрії в інтерв'ю для Financial Times.

Заклик до перегляду заборони

Державний секретар Австрії з енергетики Елізабет Цехетнер звернулася до своїх колег з ЄС на зустрічі у Люксембурзі 16 червня, закликавши переглянути заборону на імпорт російського газу після завершення конфлікту. За її словами, Брюссель повинен бути відкритим до нових можливостей, якщо ситуація в Україні зміниться.

Протилежна позиція Єврокомісії

Проте, Єврокомісар з енергетики Ден Йоргенсен висловився проти цієї ідеї, зазначивши, що повернення до імпорту російського газу було б "дуже нерозумним рішенням". Він підкреслив, що це лише поповнить військову скарбницю президента росії володимира путіна, і наголосив на необхідності уникати помилок минулого.

Диверсифікація постачання

Австрія вже вжила заходів для диверсифікації своїх джерел постачання газу, зокрема, через імпорт з інших європейських країн, таких як Німеччина. Однак країна, яка традиційно дотримується політики нейтралітету, отримала критику за повільний темп зниження залежності від російського газу з початку війни.

Суперечливі думки серед країн ЄС

Угорщина та Словаччина, які також залежать від російського газу, відкрито виступили проти плану Єврокомісії про повне припинення імпорту російського викопного палива до 2027 року. Італія також піднімала питання про можливість відновлення імпорту газу під час закритих обговорень.

Історичний контекст

Позиція Австрії є важливою, оскільки це перший випадок з моменту повномасштабного вторгнення росії в Україну, коли країна-член ЄС, за винятком Угорщини та Словаччини, відкрито говорить про відновлення імпорту російського газу. До війни Австрія імпортувала близько 80% свого газу з росії, що підкріплювалося довгостроковими контрактами з російським "Газпромом".

Перспективи

17 червня Європейська комісія планує запропонувати заборонити нові газові контракти з росією та розірвати існуючі протягом наступних двох років, незалежно від результатів мирних переговорів. На відміну від імпорту російського вугілля, який був заборонений у 2022 році, газ не підпадав під обмеження ЄС, хоча більшість країн вже значною мірою припинили імпорт російського викопного палива. Водночас імпорт російського скрапленого природного газу (СПГ) зріс до рекордних 16,5 млн тонн минулого року.

Таким чином, питання імпорту російського газу залишається в центрі уваги європейських політиків, і подальші рішення можуть суттєво вплинути на енергетичну безпеку регіону.