Австралія вимагає репарацій від росії
Міністерка закордонних справ Австралії Пенні Вонг у четвер, 10 липня, закликала росію виплатити репарації за збиття літака Malaysia Airlines, що виконував рейс MH17, у 2014 році. Це сталося після того, як Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) у Страсбурзі визнав москву відповідальною за трагедію.
Рішення ЄСПЛ
9 липня ЄСПЛ своїм рішенням постановив, що росія не вжила належних заходів "для забезпечення точної перевірки цілі ракети", яка збила літак Malaysia Airlines з 298 людьми на борту над Донецькою областю України 17 липня 2014 року. Суд також зазначив, що рф не співпрацювала з Міжнародною спільною слідчою групою (JIT), яка розслідувала обставини трагедії рейсу МН17. Натомість російська влада надавала "неточну або сфабриковану інформацію" та застосовувала обструктивний підхід до спроб розкрити причину та обставини катастрофи.
Загиблі в катастрофі
Усі 298 людей, які перебували на борту Boeing 777, загинули. Серед них були 196 громадян Нідерландів, 38 австралійців та четверо німців. "Ми вітаємо рішення ЄСПЛ, яке визнає росію відповідальною за збиття рейсу MH17", - заявила Вонг у дописі на платформі X, назвавши це "історичним моментом для 298 жертв та їхніх близьких".
Визнання відповідальності
У травні Рада Міжнародної організації цивільної авіації (IKAO) також визнала росію відповідальною за катастрофу відповідно до міжнародного авіаційного права у справі, ініційованій Австралією та Нідерландами. "Це рішення підтверджує висновок Ради IKAO у травні про те, що росія несе відповідальність і повинна вести переговори з Австралією та Нідерландами щодо повних репарацій", - додала Вонг. Вона закликала рф визнати свою відповідальність і виплатити репарації "за цю жахливу дію".
Обмеження рішення ЄСПЛ
Вплив рішення ЄСПЛ обмежений, оскільки росія не визнає юрисдикцію суду, наголошує dpa. У 2022 році нідерландський суд заочно засудив двох росіян і одного українця до довічного ув'язнення за вбивство 298 людей. росія продовжує заперечувати будь-яку причетність і відмовляється видавати засуджених.
Відносини з Радою Європи
Після повномасштабного вторгнення в Україну у 2022 році росію виключили з Ради Європи, і вона більше не є учасником Європейської конвенції з прав людини, нагляд за якою здійснює ЄСПЛ. Проте суд, незалежний від Європейського Союзу, може розглядати справи, що стосуються подій, які відбулися протягом шести місяців після виключення.
Ця ситуація підкреслює важливість міжнародного правосуддя та відповідальності за дії, що призводять до трагедій, які забирають життя невинних людей.
За даними DW