
Арешт мера Стамбула
Турецький суд у неділю, 23 березня, ухвалив рішення про арешт мера Стамбула Екрема Імамоглу до завершення судового процесу. Це рішення стало частиною розслідування справи про корупцію, в рамках якого також затримали щонайменше 20 інших підозрюваних. Як зазначається, рішення щодо розслідування, пов'язаного з тероризмом, ще не винесено.
Політичний контекст
Мер Анкари Мансур Явас, однопартієць Імамоглу, назвав його ув'язнення "ганьбою для судової системи". Влада Туреччини, однак, заперечує, що розслідування має політичний підтекст, наголошуючи на незалежності судів. Імамоглу, який є опозиційним до президента Реджепа Таїпа Ердогана, був затриманий 19 березня разом із 89 іншими підозрюваними, серед яких є й високопосадовці Стамбула.
Звинувачення та реакція
Меру Стамбула закидають підтримку забороненої в Туреччині Робітничої партії Курдистану (РПК) та хабарництво. Сам Імамоглу відкинув ці звинувачення, назвавши їх "немислимими наклепами". Його допит тривав близько п'яти годин 22 березня, а днем раніше аналогічний допит тривав чотири години.
Реакція міжнародної спільноти
Затримання Імамоглу викликало обурення серед міжнародної спільноти. Влада ЄС і Німеччини засудила дії турецької влади. Це затримання відбулося напередодні оголошення Імамоглу кандидатом від опозиції на президентських виборах 2028 року.
Опозиційні дії
Незважаючи на арешт, опозиція продовжує активну діяльність. Як повідомляє AP, Республіканська народна партія організувала символічні урни для голосування, так звані "урни солідарності", щоб всі охочі могли висловити свою підтримку меру. За даними Reuters, в Туреччині встановлено 5,6 тисяч урн для голосування у всіх 81 провінціях.
Протести та затримання
У Туреччині тривають протести після затримання Імамоглу. Під час акцій 22 березня затримали 323 людини, про що повідомив глава МВС Туреччини Алі Ерлікая. Він також зазначив, що в стамбульському районі Сарачане на поліцейського нібито напали з використанням кислоти. Поліція застосувала водомети і сльозогінний газ, а деякі демонстранти заявили, що в них стріляли гумовими кулями. За підсумками мітингів 21 березня, глава МВС повідомляв про затримання 343 осіб у різних містах Туреччини.
Ця ситуація викликає занепокоєння щодо стану демократії та прав людини в Туреччині, а також ставить під сумнів незалежність судової системи в країні.
За даними DW, події навколо Імамоглу продовжують розвиватися, і подальші дії можуть суттєво вплинути на політичну ситуацію в Туреччині.
арешт демократія Екрем Імамоглу опозиція ТуреччинаАрешт мера Стамбула: протести проти Ердогана зростають
Мер Стамбула Екрем Імамоглу вперше з моменту арешту з'явився в суді, що викликало масові протести в Туреччині.
11 квітня 2025 р. 12:23
Протести в Туреччині: понад тисячу затриманих після арешту Імамоглу
У Туреччині тривають масові протести після арешту мера Стамбула Екрема Імамоглу. Правоохоронці затримали вже 1133 особи, серед яких дев'ять журналістів.
24 березня 2025 р. 15:48
Арешти в Туреччині: мер Стамбула під загрозою політичних репресій
У Туреччині затримано десятки осіб через "провокаційні" пости в соцмережах після арешту мера Стамбула Екрема Імамоглу. Протести тривають.
20 березня 2025 р. 12:33