Виявлені порушення в закупівлях
09 травня 2025 року на Миколаївщині арештували майно комунального підприємства "Грааль" після виявлення масштабних розтрат та порушень у закупівлях. Аудит, проведений Державною аудиторською службою України, виявив нестачу майна на сотні тисяч гривень, а також виплати сумнівній фірмі без прозорих процедур на понад 5 мільйонів гривень. Про це свідчить ухвала Південноукраїнського суду.
Масштабні фінансові порушення
Згідно з ухвалою суду, підприємство "Грааль" втратило обладнання на сотні тисяч гривень, а також перераховувало мільйони гривень сумнівній фірмі без належних процедур. Кримінальне провадження було відкрито ще у вересні 2024 року після ревізії, проведеної Держаудитслужбою. Перевірка виявила нестачу матеріалів, зокрема зникли труби, кабелі, світильники та редуктори загальною вартістю близько 800 тисяч гривень. Акт перевірки було передано в поліцію.
Угода з ТОВ "Стилет 1"
Слідство також звернуло увагу на угоди між КП "Грааль" та ТОВ "Стилет 1". Виявилось, що лише у 2022 році було підписано сім договорів на майже мільйон гривень, про які не звітували у системі Prozorro. Загалом з 2022 по 2023 рік підприємство уклало з цією компанією 38 прямих договорів, що порушує вимоги законодавства. Правоохоронці отримали доступ до фінансових документів і вилучили платіжки на понад 5 мільйонів гривень, виплачених без достатніх підстав.
Арешт майна та подальші розслідування
У результаті суд арештував майно КП "Грааль", яке зберігатиметься у поліції до завершення розслідування. Також Заводський районний суд Миколаєва відновив розгляд справи щодо можливого завищення вартості капітального ремонту спортивного майданчика на Херсонському шосе, який здійснювався у 2021 році за кошти місцевого бюджету. Підряд на роботи отримала компанія "ЗУМА Україна".
Підозри щодо розкрадання
Крім того, у квітні 2025 року правоохоронці висунули підозри Сергію Бездольному, працівнику КП "Госпрозрахункова дільниця механізації будівництва" Миколаєва. За версією слідства, він зі спільником організували схему розкрадання коштів міського бюджету на закупівлі обладнання на суму понад 5,3 млн грн, що призвело до втрат для міста на суму майже 600 тисяч гривень через так звані "відкати" — 13% від суми без ПДВ.
Ця ситуація підкреслює важливість прозорості у державних закупівлях та контролю за використанням бюджетних коштів, що є критично важливим для розвитку місцевих громад.
Джерело: ЦПР