
Amnesty International оприлюднила звіт про права людини
Міжнародна організація Amnesty International опублікувала свій щорічний звіт про стан прав людини у світі. За версією правозахисників, ситуація з правами людини погіршилася в більшості пострадянських країн, зокрема в Україні та росії.
Порушення прав на окупованих територіях
Згідно з інформацією Amnesty International, на окупованих росією територіях України триває ідеологічна обробка дітей у школах, а також політика загальної "русифікації". З 1 грудня 2024 року на цих територіях перестали діяти раніше видані документи, і їх необхідно замінити на російські паспорти. Ті, хто цього не зробить, будуть прирівняні до іноземних громадян.
У звіті також ідеться про масові випадки катувань і жорстокого поводження як щодо українських цивільних, так і щодо військовополонених. Близько 97 відсотків українських військових, які потрапили в полон, під час розмов із місією ООН з прав людини розповіли про важкі умови утримання і тортури, зокрема побиття, удари струмом, сексуалізоване насильство, позбавлення сну та імітації страт.
Відсутність доступу для спостерігачів
При цьому, як зазначають аналітики, росія не надала спостерігачам ООН доступу до місць утримання українських цивільних і військових полонених на окупованих територіях. У розділі звіту, присвяченому Україні, наголошується, що значна частина нинішніх проблем у країні була спричинена війною рф проти України.
Тиск на ЗМІ та релігійні організації
Amnesty International також повідомляє про скарги низки "провідних ЗМІ" на тиск з боку влади. В Україні тривало переслідування за статтею про "виправдання агресії росії проти України". Втім, за даними на листопад 2024 року, кількість таких справ зменшилася на 29 відсотків порівняно з 2023 роком.
У серпні в Україні набув чинності закон про заборону "релігійних організацій, афілійованих із центрами впливу", розташованими в країнах, що здійснюють "збройну агресію проти України". Під його дію потрапила Українська православна церква (УПЦ МП), яка, на думку української влади, зберігає зв’язки з москвою.
Призов на військову службу
Amnesty також згадала про "непропорційні, свавільні або дискримінаційні" методи призову на військову службу, які викликали негативну реакцію в українському суспільстві. Серед іншого, йдеться про припинення прийому заяв на денне навчання в аспірантурі на платній основі для чоловіків і жінок, які не підлягають обов'язковому призову.
Порушення прав у росії та Білорусі
За даними Amnesty International, російська влада за рік порушила щонайменше 98 справ, пов'язаних із критикою війни проти України. У Білорусі влада продовжила боротися з будь-якими формами публічної критики та використовувала судову систему для покарання всіх, хто не згоден із її політикою. Поширеними залишаються тортури та інші форми жорстокого поводження, при цьому їхні виконавці здебільшого залишаються безкарними.
Висновки
Загалом, звіт Amnesty International підкреслює серйозні проблеми з правами людини в Україні, росії та Білорусі, вказуючи на необхідність міжнародної уваги та дій для покращення ситуації. Правозахисники закликають до дій, щоб захистити права людей у цих країнах, які страждають від репресій та насильства.
Джерело: DW
Amnesty International війна в Україні окуповані території права людини репресіїУкраїнський день у Європарламенті: обговорення безпеки та прав людини
9 квітня в Європейському парламенті відбувся "Український день", де обговорювали питання безпеки, відновлення та прав людини в Україні.
10 квітня 2025 р. 08:48
Протест України проти примусової мобілізації на окупованих територіях
МЗС України рішуче протестує проти примусової мобілізації українців до армії рф, закликаючи світову спільноту до дій.
31 березня 2025 р. 18:48
Лубінець звернувся до ООН через страти українських військових
Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець направив листи до ООН і Червоного Хреста через страти українських військовополонених російськими військовими.
13 березня 2025 р. 14:48
Делегати вийшли з виступу росії на Раді ООН з прав людини
Делегати з кількох країн вийшли з виступу росії на Раді ООН з прав людини в Женеві, підтримуючи Україну.
26 лютого 2025 р. 11:07