Пам'ятні заходи в Німеччині
У Німеччині 8 травня 2025 року відбулися офіційні пам'ятні заходи, присвячені 80-річчю закінчення Другої світової війни в Європі та звільнення країни від націонал-соціалізму. Основні події розпочалися вранці з екуменічного богослужіння в Меморіальній церкві кайзера Вільгельма, на якому були присутні глави всіх п'яти конституційних органів влади Німеччини.
Серед присутніх були федеральний президент Франк-Вальтер Штайнмаєр, канцлер Фрідріх Мерц, голова Бундестагу Юлія Клекнер, голова Бундесрату Анке Релінґер та голова Федерального конституційного суду Штефан Гарбарт. Після богослужіння всі п'ятеро поклали вінки до головного меморіалу жертвам війни та тиранії в Німеччині - "Ноє Вахе".
Година пам'яті в Бундестазі
О 12:30 за місцевим часом в Бундестазі розпочалася "Година пам'яті", присвячена завершенню війни. У своїй промові Штайнмаєр подякував країнам антигітлерівської коаліції, підкресливши, що навіть через 80 років Німеччина глибоко вдячна солдатам союзників та європейським рухам опору, які перемогли нацистський режим.
"Ми дякуємо американцям, британцям, французам і всім, хто боровся проти нацистського терору. Ми також визнаємо внесок Червоної армії, росіян, українців, білорусів і всіх тих, хто в ній бився. Щонайменше 13 мільйонів цих солдатів і стільки ж мирних жителів загинули", - зазначив президент Німеччини.
Штайнмаєр також попередив про небезпеку ізоляціонізму та агресивного націоналізму, які можуть призвести до втрати демократії. Він підкреслив, що спроби росії виправдати агресію проти України є історичною брехнею.
Виступи високопосадовців
Канцлер Фрідріх Мерц у своїй промові наголосив на важливості звільнення Німеччини та Європи від націонал-соціалістичної тиранії, зазначивши, що це дало можливість для майбутнього. "Для нас 8 травня - це день вдячності. Те, що ми живемо у вільній країні в дружбі з нашими сусідами, є даром - і завданням", - написав він у соцмережі X.
Голова Бундестагу Юлія Клекнер також звернула увагу на страждання жінок під час війни, підкресливши, що вони часто залишаються непоміченими жертвами. Вона провела паралелі з нинішньою війною в Україні, зазначивши, що жінки знову стають жертвами сексуалізованого насильства.
На церемонії в будівлі Рейхстагу були присутні високопоставлені офіційні особи з інших держав, проте представники росії та Білорусі не були запрошені через триваючу війну в Україні.
Ці заходи стали важливим нагадуванням про ціну миру та необхідність пам'ятати про уроки історії, щоб не допустити повторення трагедій минулого. За даними DW.